piątek, 20 września, 2024

9 miliardów funtów w starych banknotach i monetach nadal pozostaje w obiegu w UK

Prawie 9 miliardów funtów nie zostało spieniężonych na Wyspie, po tym, jak w październiku 2022 roku stare, „papierowe” banknoty o nominałach 20 i 50 funtów zostały zastąpione przez swoje nowe, polimerowe wersje. Jeśli macie jeszcze w portfelach takie pieniądze, to niestety nie możecie nimi płacić. 

Aby utrudnić lub wręcz uniemożliwić fałszerzom podrabianie legalnych środków płatniczych w UK, Bank Anglii podjął decyzję o stopniowej wymianie „papierowych” banknotów na nowe, polimerowe. Obecnie, znajdujemy się w ostatniej fazie tego właśnie procesu i „stare” pieniądze przestały być legalnym środkiem płatniczym na terenie Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że nie można nimi dokonywać żadnych płatności, ale ich posiadacze mają nadal możliwość ich zdeponowania lub wymiany. Dotyczy to szczególnie banknotów o wartości 20 i 50 funtów, które zostały dotknięte przez te zmiany w październiku 2022 roku. 

Jak dużo „starych” pieniędzy pozostaje nadal w obiegu?

Według informacji uzyskanych przez dziennikarzy walijskiego oddziału BBC w obiegu znajduje się nadal 445 milionów papierowych banknotów, którymi nie da się legalnie zapłacić:

  • 111 milionów banknotów 5-funtowych
  • 65 milionów banknotów 10-funtowych
  • 198 milionów banknotów 20-funtowych
  • 70 milionów banknotów po 50 funtów

Przypomnijmy, stare banknoty 5-funtowe zostały wycofane w maju 2017 roku, a papierowe banknoty 10-funtowe – w marcu 2018. Z kolei według Royal Mint w obiegu pozostaje również 87 milionów funtów starych monet 1-funtowych, które nie zostały zwrócone. W ciągu zeszłego roku zwrócono około 18 milionów sztuk takich monet, a w sumie z 1,6 miliardów zwróconych monet około 1,8 miliona było podrobionych.

Co można zrobić ze starymi banknotami?

Chociaż papierowe banknoty nie są już legalnym środkiem płatniczym, rzeczniczka Banku Anglii powiedziała, że „wszystkie stare” banknoty, które zostały wycofane z obiegu, zachowują swoją wartość nominalną. Można je zwrócić do banku i do niektórych urzędów pocztowych (w tym przypadku maksymalnie można zdeponować do 300 funtów).

Oprócz tego można je wymienić w kasie banku na Threadneedle Street w Londynie. Wymiana starych pieniędzy na nowe jest możliwa bezterminowo (póki co!). 20-funtówki z wizerunkiem ekonomisty Adama Smitha i 50-funtówki z wizerunkiem Jamesa Watta i Matthew Boultona zostały zastąpione przez banknot 20-funtowy z wizerunkiem Williama Turnera i banknot 50-funtowy z Alanem Turingiem.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ten samochód ma kosztować zaledwie 8700 funtów. Wielka Brytania może być jednym z pierwszych krajów, w których się pojawi

Gospodarstwa domowe korzystające z liczników przedpłatowych nie zgłaszają się po 400 funtów dopłaty do rachunków za energię

Duży spadek rachunków za energię i to już niebawem

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Śmierć polskiego śmieciarza – wypadek spowodowany alkoholem czy zaniedbanie?

Polski śmieciarz, który zginął we wrześniu ubiegłego roku, zmiażdżony przez śmieciarkę, miał znajdować się wpływem alkoholu, jak wynika ustaleń firmy Remondis, dla której pracował nasz rodak. Rodzina 62-letniego imigranta ma jednak odmienne zdanie w tej kwestii.

Weekend w UK upłynie pod znakiem załamania pogody

W weekend pogoda w UK znacząco się zmieni. Mieszkańcy Anglii i Walii muszą się spodziewać burz i silnych opadów deszczu

PILNE: Atak nożownika, który miał krzyczeć „Allahu Akbar” – jedna osoba nie żyje

Uzbrojony w długie noże napastnik rzucił się na przypadkowych przechodniów w okolicy zabytkowego mostu Erazma. Jak utrzymują świadkowie tych wydarzeń, napastnik miał krzyczeć "Allahu Akbar".

Czynsze w Irlandii Północnej rosną szybciej niż w pozostałej części kraju

Jak kształtują się ceny najmu w Irlandii Północnej? Jest tanio czy drogo? I jak prowincja wypada pod tym względem w porównaniu do reszty UK?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej