Jakie są ceny wynajmu mieszkania w Londynie?

Ceny wynajmu mieszkań w całej Wielkiej Brytanii poszły w górę w czasie kryzysu, a w Londynie – gdzie zawsze było drogo – jest obecnie jeszcze drożej. Jak jednak wygląda teraz kwestia wynajmu lokum w brytyjskiej stolicy w różnych dzielnicach?

Wielu landlordów posiadających kredyty hipoteczne podwyższyło czynsze w związku z drastyczną podwyżką stóp procentowych. W całej Wielkiej Brytanii średni miesięczny czynsz wzrósł w kwietniu o 11,1 proc. w stosunku rok do roku, osiągając nowy rekord w wysokości 1249 funtów. Mamy przez to do czynienia z drugim najwyższym wzrostem czynszów w całym kraju w historii.

W stolicy natomiast osiągnął rekordowy poziom 2 500 funtów miesięcznie – zgodnie z danymi opublikowanymi przez The Guardian za stroną zajmującą się nieruchomościami, Rightmove.

Koszt wynajmu mieszkań w Londynie

Na Facebooku na grupach dla Polonii w UK spotykamy się z pytaniami dotyczącymi wynajmu mieszkań, szczególnie w Londynie. Jedna z użytkowniczek pisze: „Nie było mnie trochę w UK. Chciałam zapytać Was, jak szuka się teraz pokoju w Londynie?” I tutaj – jak możemy się domyślać – pojawia się wiele opinii na temat wzrostu cen.

Bazując na konkretach, jak zatem przedstawia się koszt wynajmu w Londynie?

Wyżej podaliśmy cenę uśrednioną, ale koszty wynajmu są zróżnicowane w zależności od rejonu, w którym chcemy wynająć mieszkanie bądź pokój. W najdroższych dzielnicach możemy spodziewać się czynszu nawet o średniej wysokości 3 960 funtów miesięcznie. Najdroższe londyńskie rejony to: Kensington i Chelsea, gdzie za wynajem będziemy musieli zapłacić wyżej wspomnianą kwotę. Odrobinę mniej, bo średnio 3 870 funtów za miesiąc zapłacimy w Westminster, a w City of London – 2 760 funtów.

Legendarne Camden również jest drogie i tam za wynajem musimy zapłacić średnio 2 600 funtów. Czynsz już w przyzwoitej wysokości zapłacimy w Havering – 1 170 funtów miesięcznie, a także w Bexley, czy Hillingdon – ze średnią w wysokości 1 200 funtów za miesiąc.

Tempo wzrostu czynszów zwalnia

Pozytywną informacją dla najemców jest ta, że mimo osiągnięcia rekordowej wysokości w pierwszym kwartale tego roku, tempo wzrostu czynszów zwolniło o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami.

Rightmove podało również, że ogólna liczba dostępnych nieruchomości jest o 6 proc. wyższa niż w pierwszym kwartale 2022 roku, ale już o 46 proc. niższa niż w roku 2019. Nierównowaga między podażą a popytem spowodowała, że zwiększyła się konkurencja między najemcami, a liczba osób, które potrzebowały lokum, była o 173 proc. wyższa w pierwszym kwartale tego roku niż w tym samym okresie w 2019 roku. Popyt z kolei był o 4 proc. wyższy w pierwszych trzech miesiącach tego roku niż rok wcześniej i o 48 proc. wyższy niż w pierwszym kwartale 2019 roku.

– W tym roku zaobserwowaliśmy pewne wczesne oznaki poprawy w zakresie ograniczonych poziomów podaży, chociaż obecnie na horyzoncie nie widać znaczącego napływu nowych nieruchomości do wynajęcia, nierównowaga będzie trwała jeszcze przez jakiś czas. Nieruchomości w popularnych rejonach z czynszem w przystępnym przedziale cenowym są wynajmowane niemal natychmiast, a średnio domy znajdują najemcę znacznie szybciej niż w tym czasie w 2019 roku – powiedział Tim Bannister z Rightmove.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

W zeszłym roku do UK przybyło nawet 1 mln imigrantów? Torysi ponieśli klęskę w zakresie kontrolowania granic po Brexicie

Plany Brytyjczyków na wakacje 2023 – 30% deklaruje dwa urlopy zagraniczne w tym roku

Imigranci sezonowi potrzebni w UK do uniknięcia kryzysu żywnościowego

Teksty tygodnia

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie