Na Wyspach trwa teraz wielka rekrutacja na te stanowiska. Sami zatrudnieni mówią, że praca jest dramatyczna

Brytyjskie lotniska – szczególnie te najbardziej zatłoczone – poszukują teraz pilnie pracowników kontroli bezpieczeństwa. Jak mówią jednak same zatrudnione w tym zawodzie osoby, praca jest dramatyczna.

Jedną z podstawowych przyczyn gigantycznych kolejek na lotniskach w Wielkiej Brytanii – szczególnie w Manchesterze i na Heathrow są niedobory pracowników kontroli bezpieczeństwa. Na te stanowiska trwa obecnie największy nabór. Jednak to, co mówią o swojej pracy sami zatrudnieni w tym zawodzie odbiega od ideału.

Praca w kontroli bezpieczeństwa na lotnisku

Brytyjskie lotniska wracają do normalnego funkcjonowania po zniesieniu restrykcji covidowych, jednak liczba pracowników kontroli bezpieczeństwa okazuje się niewystarczająca do sprawnego obsłużenia zwiększającej się liczby pasażerów. Niestety w tej sytuacji kryje się większy problem i mówią o nim sami pracownicy.

A są nim: aspołeczne godziny pracy, długie dni spędzone na nogach, radzenie sobie z niecierpliwymi, a czasem nieuprzejmymi pasażerami. Tak niestety wygląda praca oficera ochrony lotniska. Jego rolą jest sprawdzanie pasażerów i ich bagażu przed wejściem na pokład samolotu, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania lotniska.

Ale praca ta nie jest dobrze płatna, a lotniska walczą o rekrutację wystarczającej liczby ludzi do obsługi aparatów rentgenowskich i wykrywaczy metali. Ponieważ lotniska stają się coraz bardziej ruchliwe, a kolejki do kontroli bezpieczeństwa coraz bardziej się wydłużają, osoby na linii frontu pracują w stresie.

Kulisy pracy na lotnisku

Oficer ochrony, który przez kilka lat pracował w terminalu na lotnisku Stansted, ujawnił zakulisowe realia swojego zawodu. Mężczyzna obecnie pracuje na dwie długie zmiany w tygodniu, głównie w weekendy, a dzień pracy zaczyna bardzo wcześnie.

– To trudna praca. Generalnie zaczynamy o 4 rano, więc wstawanie mamy o 2 nad ranem, aby dostać się do pracy, co jest zabójcze. Oczywiście trzeba iść spać wcześnie, więc to naprawdę zabija życie – powiedział „Guardianowi” pracownik ochrony lotniska, który w swoim zawodzie zarabia 14 funtów na godzinę i dostaje 1200 funtów miesięcznie.

– Problemem, jaki mamy, jest brak personelu. Ostatnie kilka razy, kiedy byłem, doszliśmy do końca naszej zmiany i nie było nikogo, kto by po nas przejął pracę. Musieliśmy zamknąć i po prostu odejść – dodał mężczyzna.

Około połowa funkcjonariuszy ochrony terminalu na Stansted została dobrowolnie zwolniona podczas pandemii, w ramach planów właściciela lotniska, Manchester Airports Group, mającego na celu zmniejszenie kosztów, w czasie gdy samoloty pozostawały uziemione przez restrykcje covidowe. Teraz grupa planuje zatrudnić około 300 osób, aby wypełnić wakaty.

Teksty tygodnia

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Będą 12-miesięczne wizy pracownicze dzięki porozumieniu UK z UE?

Jeśli negocjacje między UK i UE przebiegną pomyślnie, oba kraje mogą wprowadzić 12-miesięczne wizy pracownicze.

Nowe uprawnienia urzędu podatkowego w UK

Nowe uprawnienia HMRC w Wielkiej Brytanii związane są z decyzją, jaką podjął ostatnio rząd Partii Pracy. Jak wygląda reforma i z czym wiąże się w praktyce. 

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie