Rząd Irlandii Północnej planuje znacząco ograniczyć wymóg okazywania paszportów covidowych. Zniesione mają też zostać restrykcje

Fot. Getty

Północnoirlandzka egzekutywa przygotowuje się do zniesienia restrykcji wprowadzonych w grudniu w celu ograniczenia zakażeń nowym wariantem Omikron. Władze chcą też znacząco ograniczyć wymóg okazywania w różnych miejscach paszportów covidowych. 

Wszystko wskazuje na to, że w Irlandii Północnej już w najbliższych dniach zostaną znacząco poluzowane restrykcje covidowe. Zwolennikiem daleko idącego znoszenia obostrzeń jest przede wszystkim Pierwszy Minister Paul Givan, który przyznaje w mediach wprost, że gdyby to zależało od niego, to on zniósłby całkowicie wymóg okazywania certyfikatów covidowych gdziekolwiek. Ale ponieważ Demokratyczna Partia Unionistyczna nie rządzi w Irlandii Północnej sama, to Paul Givan musi się także w tym względzie liczyć z opinią ministrów z innych partii politycznych. 

Dotychczasowe covidowe restrykcje w Irlandii Północnej

Przepisy wymagające od ludzi okazywania certyfikatów covidowych w celu wejścia do hotelu, restauracji, pubu, klubu nocnego czy też w celu wzięcia udziału w większej imprezie (kulturalnej, sportowej), zostały wprowadzone w listopadzie zeszłego roku. Osoby nieposiadające certyfikatu szczepień mogły też okazać dowód przechorowania Covid-19 w nieodległej przeszłości albo negatywny test przepływu bocznego. Następnie, z uwagi na błyskawicznie rozprzestrzeniający się po Wyspach wariant Omikron, 26 grudnia w Irlandii Północnej zostały zamknięte do odwołania wszystkie kluby nocne, a w pozostałych lokalach zakazano tańców i wprowadzono serwis przy stole. Teraz jednak północnoirlandzka egzekutywa prawdopodobnie zniesie większość tych obostrzeń. 

 

 

 

– Nie popieraliśmy wprowadzenia [tych restrykcji jako DUP – przyp.red.] i ja nie popieram ich w żadnej sytuacji – zaznaczył na antenie BBC Radio Ulster Paul Gavin. I dodał: – Chciałbym, aby [restrykcje] zostały całkowicie zniesione, ponieważ nie wierzymy, że istnieją dowody, które uzasadniają ich wprowadzenie. Uważamy, że było to niezwykle kontrowersyjne i rozpraszające w czasach, gdy powinniśmy się byli koncentrować na kluczowych komunikatach dotyczących zdrowia publicznego, które faktycznie przynosiły efekt. 

Teksty tygodnia

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie