Loty widmo – czym są i dlaczego wzbudzają takie kontrowersje?

Fot. Getty

Unia Europejska stoi w obliczu rosnącej presji, by znieść przepisy, które zmuszają linie lotnicze do wykonywania tysięcy pustych lotów, zwanych „lotami widmo”. Loty te odbywają się w celu utrzymania pożądanych miejsc na lotniskach, tzw. slotów. 

- Advertisement -

„Loty widmo” od dawna stanowią przedmiot krytyki grup ekologicznych, w tym aktywistów z Greenpeace, którzy nazywają je wprost „absurdalnymi i odrażającymi”. Dlaczego takie loty mają miejsce? Cóż, na skutek mocno niedoskonałych przepisów unijnych, które nakazują, aby przewoźnicy obsługiwali pewien procent swoich zaplanowanych lotów, aby trzymali się czasu startu i lądowania na lotniskach. Linie lotnicze w obrębie krajów UE muszą wykorzystać 80 proc. swoich tzw. slotów, a jeśli im się to nie uda, to sloty im przepadają na rzecz innych przewoźników. I to właśnie dlatego wiele linii lotniczych regularnie lata na zaplanowanych trasach z małą liczbą pasażerów na pokładzie lub czasem w ogóle bez nich, co nie tylko kosztuje, ale też powoduje zupełnie bezsensowne wyrzucanie ton dwutlenku węgla do atmosfery. Zupełnie niedawno Lufthansa Group, spółka-matka, która jest właścicielem takich linii jak Lufthansa, Swiss International Airlines, Austrian Airlines, Eurowings i Brussels Airlines przyznała, że tej zimy będzie musiała wykonać aż 18 000 lotów bez pasażerów (w tym 3 000 samolotami Brussels Airlines), aby utrzymać swoje sloty na lotniskach. 

Polityka UE ws. slotów – o co w tym chodzi?

Decydenci unijni bronią tej nieekologicznej polityki, ponieważ twierdzą, że jej celem jest zapewnienie konkurencyjności na rynku lotniczym. Chodzi o to, żeby zachęcać linie lotnicze do obsługiwania lotów lub zwrócenia niewykorzystanych slotów na lotniskach, na których nie udaje się ich wykorzystać, tak, by mogły z nich skorzystać inne linie lotnicze, w tym nowe podmioty na rynku. – W tej całej polityce mało kto wydaje się jednak pamiętać o tym, że podróże lotnicze odpowiadają za około 2,5 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla, a loty widmo tylko przyczyniają się do dalszej degradacji środowiska. – Wiemy, że branża lotnicza stawia zyski ponad ludzi i planetę, ale absurdalność „lotów widmo” wynosi tę lekkomyślność na nowy poziom. Latanie z nikim i donikąd tylko z tego powodu, by utrzymać sloty na lotniskach, stanowi absurdalne zanieczyszczanie [planety] i marnotrawstwo. Ta bezsensowna zasada dotycząca lotnisk wymaga pilnej zmiany, ponieważ [tym bardziej] nie ma sensu w przypadku pandemii, gdy zapotrzebowanie na podróże lotnicze tak bardzo się skurczyło – zaznacza dyrektor ds. polityki Greenpeace UK, Doug Parr. 

 

 

 

Teksty tygodnia

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Zmiany w Winter Fuel Payments. Uprawnionych będzie więcej emerytów

Keir Starmer poinformował, że rząd zamierza wprowadzić zmiany w Winter Fuel Payments, aby do pomocy finansowej miało dostęp więcej emerytów.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Tragiczne dwa dni w Londynie: strzelanina, bójka w autobusie i atak na uniwersytecie

Ostatnie dwa dni były w stolicy Wielkiej Brytanii niezwykle tragiczne. Londyn przeżył eskalację przemocy. Choć incydenty nie były ze sobą powiązane, liczba ataków oraz skala zdarzeń doskonale pokazuje, jak wygląda dynamika przestępczości w stolicy UK

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie