Łączenie rodzin w UK a rodzeństwo. Czy brat lub siostra mogą starać się o status zasiedlenia?

Wielu Polaków mieszkających na Wyspach tęskni za swoją rodziną. O ile jednak mogą sprowadzić do UK dzieci, rodziców i małżonków, to sytuacja komplikuje się już z rodzeństwem. Są jednak sytuacje, w których sprowadzenie do Wielkiej Brytanii brata lub siostry w ramach łączenia rodzin jest możliwe.

Jeśli posiadamy status zasiedlenia, możemy w ramach tzw. łączenia rodzin, zapewnić legalny pobyt niektórym naszym krewnym w UK. Mogą oni w ramach programu EU Settlement Scheme mogą aplikować o odpowiedni status. Jak jednak sytuacja wygląda z rodzeństwem? Postanowiliśmy to pokazać na konkretnym przykładzie naszych rodaków.

Łączenie rodzin w UK, a brat lub siostra

Wielu Polaków mieszkających w UK, chciałoby ściągnąć do siebie dorosłego siostrę lub brata, tak aby mogli oni legalnie pracować. Często bywa, że brat i siostra pracowali kiedyś na Wyspach, ale nie wyrobili sobie settled status. Posiadają oni NIN i konto w banku, ale legalnie do pracy przyjechać nie mogą.

Oficjalnie wiadomo, że program łączenie rodzin, nie obejmuje rodzeństwa, więc brat lub siostra nie mogą w nim aplikować.

Wyjątkiem jest jednakże sytuacja, w której nasz brat lub siostra „jest od nas zależny/-a”, ze względu na swój wiek, niepełnosprawność lub chorobę. Wtedy mogą oni aplikować o wizę, jeśli my posiadamy settled status lub pre-settled status i przyjechaliśmy do UK przed 31 grudnia 2020 roku.

Trudno uzyskać pozwolenie dla brata lub siostry

Sytuacja w której nasz dorosły brat i siostra mogą do nas dołączyć w UK w ramach łączenia rodzin, obejmuje tylko przypadki gdy są oni niezdolni do samodzielnego życia. Oznacza to, że wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Aby aplikować, muszą udowodnić, że nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, że nie mogą zapewnić sobie w Polsce opieki. Jednocześnie rodzeństwo mieszkające w UK, musi wykazać, że posiada fundusze na utrzymanie siostry lub brata. Sprawy tego typu są skomplikowane. Citizens Advice doradza, aby przed złożeniem aplikacji poradzić się prawnika.

Jacy krewni mogą aplikować o stały pobyt w UK w ramach programu łączenia rodzin?

O stały pobyt w Wielkiej Brytanii mogą bez większych problemów aplikować nasze dzieci, mężowie, żony, partnerzy życiowi, a także babcie i dziadkowie.

Warto także zaznaczyć, że nasi krewni niezależnie od tego, czy mogą aplikować o stały pobyt w UK w ramach programu łączenia rodzin czy nie, mogą przyjechać do nas w gościnę na okres do 6 miesięcy bez jakichkolwiek problemów. Jednak nie mogą wówczas podjąć pracy lub nauki.

Teksty tygodnia

Ogromny pożar w Londynie. Ponad 160 zgłoszeń do straży pożarnej

W Londynie płonie stacja transformatorowa. Wczesnym rankiem, około godziny 5:30, w dzielnicy St John's Wood w Londynie wybuchł pożar stacji transformatorowej przy Victoria Passage (NW8)

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Zmiany w finansach UK zapowiadane przez DWP i HMCR, które wejdą w maju – kalendarium

Maj 2025 jest bardzo dynamicznym miesiącem w finansach w UK. W tym miesiącu wejdą liczne zmiany w finansach w UK wprowadzane przez DWP i HMCR.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie