Kurs funta – aktualny kurs funta – banki, aplikacje i kantory

Aktualny kurs funta szterlinga do złotówki waha się w granicach kilkudziesięciu groszy w zależności od źródła. Funt szterling, często nazywany po prostu funtem, to oficjalna waluta Wielkiej Brytanii oraz jej terytoriów zależnych. Jest walutą zarobkową Polaków pracujących w UK lub otrzymujących inne przychody z terenu Wielkiej Brytanii. 

Aktualny kurs funta

Aktualny kurs funta będzie różnił się w zależności od źródła. Różnice wynikają z kilku czynników. Najlepiej sprawdzać kurs w źródle z którego się korzysta do wymiany waluty. Kantory oferują swój  kurs kupna i sprzedaży funta szterlinga. Oznacza to, że pobierają marżę od kursu rynkowego, co skutkuje różnicą w cenie, po której można kupić i sprzedać funty. Google wyświetla kurs średni funta szterlinga, który jest średnią wartością różnych kursów rynkowych. NBP publikuje zaś kurs średni funta szterlinga oparty na notowaniach na rynku międzybankowym.

Kurs Google

Uśredniony przez Google Finance można znaleźć tutaj: https://www.google.com/finance/quote/GBP-PLN

Kursy NBP

Narodowy Bank Polski publikuje kursy walut na każdy dzień roboczy między godziną 11:45 a 12:15.

https://nbp.pl/statystyka-i-sprawozdawczosc/kursy/tabela-a/ 

Kurs XE

Platforma XE, znana również jako XE Currency Converter lub XE.com, jest jedną z najbardziej popularnych w Wielkiej Brytanii. Kurs funta znajdziemy tutaj:  https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=GBP&To=PLN

 

Gdzie obowiązuje funt szterling?

  • Brytyjskiego Terytorium Antarktycznego
  • Falklandów
  • Gibraltaru
  • Guernsey
  • Wyspy Man
  • Jersey
  • Wyspy Świętej Heleny
  • Georgii Południowej

Historia funta

Funt szterling jest jedną z najstarszych walut na świecie. Jego początki sięgają XI wieku. Pierwsze wzmianki o tej walucie sięgają VIII wieku, kiedy to anglosaski król Offa wprowadził jednostkę monetarną o nazwie pens. Jednak za oficjalną datę powstania funta szterlinga uznaje się rok 1158. Wtedy to król Henryk II wprowadził funt wymienialny na srebro. Początkowo funt dzielił się na 20 szylingów, a każdy szyling na 12 pensów. Przez wiele stuleci funt szterling był jedną z najważniejszych walut na świecie. Używano go w handlu międzynarodowym i był symbolem brytyjskiej potęgi. W 1816 roku nastąpiła zmiana – funt przestał być oparty na srebrze, a stał się wymienialny na złoto. System ten obowiązywał do 1914 roku, kiedy to wybuch I Wojny Światowej doprowadził do zawieszenia wymienialności złota. W 1925 roku Wielka Brytania powróciła do złotego standardu, ale tylko na krótko. W 1931 roku, w wyniku wielkiego kryzysu, funt ponownie stracił wymienialność na złoto.

Od tamtej pory funt szterling jest walutą fiat.

Gdzie można płacić funtem szterlingiem?

Oprócz Wielkiej Brytanii i jej terytoriów zależnych, funt szterling jest powszechnie akceptowany w wielu innych krajach, szczególnie w tych, które mają silne powiązania handlowe z Wielką Brytanią. Funt jest również popularną walutą turystyczną.

Teksty tygodnia

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie