Brytyjskie służby rozbiły polski gang narkotykowy – zdradzamy, jak przebiegła operacją OCP

Fot: NCA

Brytyjskie służby rozbiły polski gang zajmujący się przemytem narkotyków do UK. Trójka naszych rodaków zarobiła ponad 2 miliony funtów wwożąc na Wyspy kokainę i ecstasy. W sumie skazano ich na prawie 50 lat pobytu za kratkami.

Przełom w tej sprawie nastąpił 15 stycznia 2020 roku. Brytyjskie służby już od dłuższego czasu rozpracowywały polski gang zajmujący się szmuglowaniem narkotyków klasy A i B na Wyspy. Oficerowie specjalnego oddziału OCP, który tworzyli funkcjonariusze Metropolitan Police Service oraz National Crime Agency obserwowali, jak na stacji paliw Birchanger Green na autostradzie M11 w pobliżu Bishop’s Stortford w hrabstwie Hertfordshire dochodzi do transakcji. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie wystosowanym przez NCA 25-letni członek gangu przekazał pieniądze 53-letniemu współpracowników, który ukrył je w swoim samochodzie, a następnie próbował wyjechać z UK. Nie udało mu się to, ponieważ już następnego dnia został zatrzymany w porcie w Dover. W sumie zarekwirowano 500 000 funtów ukrytych w jego ciężarówce.

Zdradzamy przebieg wspólnej akcji Metropolitan Police Service oraz National Crime Agency

Dwa tygodnie później 25-latek spotkał się z dwoma innymi Polakami w Stevenage – z innym 25-latkiem i 36-latkiem. Właśnie wtedy do akcji wkroczyli detektywi z OCP. Ich łupem padło 12 kilogramów kokainy o wartości 960 000 funtów oraz 85 000 funtów w gotówce. Dalsze przeszukania domów członków gangu ujawniły 134 450 funtów w gotówce oraz 24 kilogramy wysokiej jakości MDMA o wartości 962 000 funtów. Ze znalezionych na miejscu notatek wynikało, że gang szykował się na dostawę 67 kilogramów kokainy, potencjalnie wartej 5,3 miliona funtów!

Ale to jeszcze nie wszystko! Brytyjskim służbom udało się zatrzymać przy Fountains Road w Luton kolejnego Polaka zamieszanego w działalność tego gangu. 36-latek, oprócz znacznej ilości narkotyków oraz gotówki, znajdował się także w posiadaniu broni.

Brytyjskie służby rozbiły polski gang narkotykowy, którzy zamierzał przemycić na Wyspy 67 kilogramów kokainy wartych 5,3 mln funtów

Śledztwo przeprowadzone przez Organised Crime Partnership wykazało, że 25-latek oraz współpracujący z nim 53-letni kierowca oraz dwaj kolejni Polacy współpracowali w celu zorganizowania importu kokainy do Wielkiej Brytanii. Z kolei 36-latek z Luton zajmował się usuwaniem mienia przestępczego. Został on skazany na trzy lata i cztery miesiące więzienia.

W sprawie polskiego gangu narkotykowego sąd Luton Crown Court wydał swój wyrok w dniu 22 marca 2021 roku. Wszyscy oskarżeni Polacy przyznali się do stawianych im zarzutów. Na jakie wyroki zostali skazani? 25-latek spędzi za kratkami 18 lat, 53-letni kierowca –  trzy lata i cztery miesiące. Pozostała dwójka usłyszała wyroki sięgające 12 lat i sześć miesięcy oraz ośmiu lat i siedmiu miesięcy.

Jakie wyroki usłyszeli nasi rodacy w sądzie? Ile lat spędzą za kratkami?

Sumarycznie nasi rodacy zostali skazani na 49 lat i 11 miesięcy pobytu za kratkami.

 

Teksty tygodnia

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie