Przypomnijmy, wraz z końcem okresu przejściowego, a więc od dnia 1 stycznia 2021 roku, zaczęły obowiązywać limity, dotyczące ilości i wartości poszczególnych towarów, które chcemy przywieźć do Wielkiej Brytanii zza granicy — np. z Polski — nie płacąc dodatkowo cła czy podatku. Przepisy w tym względzie obowiązują także obecnie i regulują ilość alkoholu i papierosów, którą możemy wwieźć do UK.
Od 1 stycznia 2021 zaczęły obowiązywać procedury celne przy przewozie towarów do Wielkiej Brytanii wynikające z faktu opuszczenia struktur unijnych. Oznacza to wprowadzenie limitów na bezpłatny przewóz towarów do UK. Wielu osób ma wątpliwości, jak te nowe przepisy obecnie wyglądają w kwestii przywożenia z Polski do UK wyrobów tytoniowych oraz napojów zawierających alkohol. W poniższym tekście chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym tematem. Ile papierosów i alkoholu będzie można wwieźć do UK bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat celnych czy podatkowych?
Limity na przywóz towarów do Wielkiej Brytanii z krajów należących do UE
Na oficjalnych brytyjskich stronach rządowych czytamy, że istnieją dwa podstawowe warunki możliwości legalnego przywiezienia do Wielkiej Brytanii towarów objętych akcyzą. Po pierwsze, towary można wwieźć tylko samodzielnie — bez pośrednictwa innych osób. Po drugie, celem wwiezienia towarów do UK może być jedynie ich użytek lub ofiarowanie ich komuś w prezencie.
Ponadto, jeśli przekroczymy wyznaczony limit, będziemy musieli złożyć deklarację dla wszystkich towarów podpadających pod daną kategorię. Przewóz większych ilości wskazanych niżej towarów wiąże się z obowiązkiem zapłaty akcyzy i podatku VAT, a w niektórych przypadkach również cła — według standardowych stawek obowiązujących w Wielkiej Brytanii. W przypadku nie zgłoszenia większej ilości przewożonych towarów straż graniczna może je po prostu skonfiskować.
Zmiany w tym zakresie obowiązują od 1 stycznia 2021
Na oficjalnych rządowych stronach GOV.uk znajdujemy następujący wykaz, dotyczący limitów na napoje alkoholowe obowiązujący w Anglii, Szkocji i Walii:
- piwo – 42 litry
- wino (niemusujące) – 18 litrów
- wódki i inne alkohole powyżej 22% – 4 litry
- wino wzmocnione (np. porto, sherry), wino musujące i napoje alkoholowe do 22% – 9 litrów.
Możesz podzielić ten ostatni punkt tego zestawienia, na przykład możesz przynieść 4,5 litra wzmocnionego wina i 2 litry napojów spirytusowych (będzie to połowa maksymalnego limitu).
W przypadku wyrobów tytoniowych, limity towarów przy podróży do Anglii, Szkocji i Walii są następujące:
- 200 papierosów
- 100 cygaretek
- 50 cygar
- Tytoń – 250g
- 200 pałeczek tytoniu do podgrzania
Zobacz ile alkoholu, papierosów i innych towarów można wwieźć do UK (bez ponoszenia opłat celnych i podatkowych!)
Dodajmy, iż te limity obowiązują jedynie trzy z czterech krajów w Wielkiej Brytanii, a konkretnie Anglię, Szkocję i Walię. Jeśli chodzi o Irlandię Północną limity na alkohol i wyroby tytoniowe są inne!
W przypadku wyrobów tytoniowych:
- 800 papierosów
- 400 cygaretek
- 200 cygar
- Tytoń – 1 kilogram
- 800 pałeczek tytoniu do podgrzania
W przypadku napojów alkoholowych:
- piwo – 110 litry
- wino (nie musujące) – 90 litrów
- wódki i inne alkohole powyżej 22% – 10 litrów
- wino wzmocnione (np. porto, sherry), wino musujące i napoje alkoholowe do 22% – 20 litrów
Co trzeba jeszcze wiedzieć?
Z cła oraz opłat podatkowy zwolnione są wszelkie towary przywożone do UK w bagażu podręcznym, których wartość nie przekracza 390 GBP (lub 270 GBP — w przypadku podróży prywatnym samolotem lub statkiem). Jeśli przekroczysz limit, zapłacisz cło od całkowitej wartości przewożonych towarów.
Dodajmy, iż przed przekroczeniem granicy Wielkiej Brytanii musisz poinformować organy celne („zadeklarować”) wszelkie towary:
- które przekraczają określony przez prawo limit
- które są zakazane lub w jakiś sposób podlegają kontroli
Jeśli przekroczysz obowiązujący limit, to będziesz musiał oprowadzić odpowiedni podatek i cło od wszystkich towarów w danej kategorii. Możesz zadeklarować towary online na 5 dni (120 godzin) przed planowanym przyjazdem do Wielkiej Brytanii.
Więcej informacji na temat przewozu towarów do UK od 1 stycznia 2021 znajdziesz na brytyjskich stronach rządowych: Bringing goods into the UK for personal use
Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:
Polak z Carlise pokonał brytyjskie przepisy i udało mu się sprowadzić do UK swoją żonę i syna