Czym jest KRAMPUS? Poznaj najbardziej przerażającą tradycję bożonarodzeniowa! [WIDEO]

Fot: Wikimedia Commons

Jeśli dziecko było grzeczne to zgodnie z tradycją 6 grudnia odwiedzał je Święty Mikołaj z prezentem. Jeśli jednak zachowywało się niedobrze i nie było grzeczne to mogło oczekiwać, że dzień wcześniej, 5 grudnia, nawiedzi je przerażający Krampus!

Czym jest Krampus?

Samo słowo "Krampus" pochodzi z języka niemieckiego, od rzeczownika "Krampen", czyli  "pazur". Tradycja ta wiąże się z austriacko-bawarskim folklorem alpejskim. Można powiedzieć, że mamy do czynienia z potwornym odpowiednikiem Świętego Mikołaja. W trakcie Świąt Bożego Narodzenia karze on dzieci, które źle się zachowywały przez cały rok, w przeciwieństwie Mikołaja, który jak wiadomo za dobre zachowania nagradza.

Obyczajność związana z Krampusem jest popularne w Niemczech, Austrii, w północnych Włoszech, w Chorwacji i Słowenii, a także choćby w Czechach. Tak, jak pisaliśmy wyżej Krampus obchodzi swoje święto 5 grudnia. Jest to tzw. "Krampusnacht" (niem. "Noc Krampusa").

 

Skąd się wziął Krampus?

Jak czytamy na łamach polskiej Wikipedii według staroniemieckiej tradycji w dniu św. Mikołaja niemieccy chłopcy otrzymywali prezenty, natomiast dziewczynki otrzymywały je tydzień później – w dniu św. Łucji. Oczywiście według tradycji miano obdarowywać tylko grzeczne dzieci, natomiast te mniej grzeczne miały być nawiedzane przez Krampusa i Ruprechta.

Po reformacji Marcina Lutra w 1517 r. kościół wprowadził tradycję podarków w dniu Bożego Narodzenia. Postać Krampusa miała zaś zjawiać się z Mikołajem i porywać niedobre dzieci do kosza zawieszonego na plecach. Dawniej mieszkańcy wiosek praktykowali pantomimę, przebierając się za zwierzęta, mityczne postacie i dzikich ludzi, i odbywali barwne korowody, dając początek archetypom dzisiejszego Krampusa i innych nadnaturalnych stworzeń.

Jak współcześnie wygląda to święto i czym jest "Krampuslauf"?

To tradycyjna parada organizowana w dzień przesilenia zimowego. Jak czytamy na Wiki w Austrii w trakcie tej świątecznej procesji młodzież odziewa owczą lub kozią skórę, zwierzęce rogi oraz przerażające maski. 

Paradę otwierają połykacze ognia, a potem przez ulicę przechodzą przebierańcy, którzy tańczą, zaczepiając dzieci i wręczając dorosłym Krampus Schnapps (rodzaj owocowego brandy). Oprócz przerażających odsłon Krampusa pojawiają się tam również inne postacie, takie jak Mikołaj czy anioły.

KLIKNIJ TUTAJ! POBIERZ aplikację "Polish Express" na swój telefon z Androidem

pobierz z Google Play

Teksty tygodnia

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie