Podróż do UK na dowodzie osobistym. Kto nie musi mieć paszportu przekraczając brytyjską granicę?

Fot. Getty

Z początkiem 2021 roku skończył się brexitowy okres przejściowy, a Wielka Brytania ostatecznie opuściła Unię Europejską. Oznacza to pożegnanie między innymi ze swobodnym podróżowaniem między UK a UE. Niektórzy przez dłuższy czas pozostaną jednak uprzywilejowani. Sprawdź, do kiedy i kto może podróżować do UK bez paszportu, a jedynie na podstawie dowodu osobistego.

Na brytyjskich stronach rządowych widnieją wytyczne, dotyczące podróżowania między UK a UE po okresie przejściowym, czyli od początku 2021 roku. Warto wiedzieć, że pomimo wprowadzenia wiz i zakończenia swobodnego przepływu osób, niektórzy nadal mogą podróżować do UK jedynie na podstawie polskiego dowodu osobistego.

 

Kto i do kiedy może podróżować do UK na polskim dowodzie osobistym?

Ogólnie, Polacy i inni obywatele UE mogli podróżować do UK na polskim dowodzie osobistym do 30 września 2021 roku. W oficjalnym komunikacie rządowym napisano, że od 1 października 2021 obywatele UE, EOG i Szwajcarii mogą wjechać do Wielkiej Brytanii wyłącznie na podstawie ważnego paszportu – sam dowód osobisty już nie wystarcza.

Jednak nie wszystkich dotyczy ta ogólna zasada – istnieją określone wyjątki. W komunikacie rządowym zaznaczono, że po okresie przejściowym i co najmniej do 31 grudnia 2025 roku, do UK na podstawie ważnego krajowego dowodu osobistego (a więc bez paszportu) wciąż mogą podróżować osoby, które:

  • mają settled status lub pre-settled status (lub status osiedleńczy Jersey, Guernsey lub Isle of Man)
  • posiadają EU Settlement Scheme family permit (lub różnoważne pozwolenie z Jersey, Guernsey lub Isle of Man)
  • posiadają Frontier Worker permit
  • należą do S2 Healthcare Visitor
  • obywatelami Szwajcarii i posiadają wizę Service Provider from Switzerland.

Komu potrzebna wiza do UK?

Od 1 października 2021 wszystkie osoby, które nie zaliczają się do żadnej z wyżej wymienionych grup nie mogą dostać się do UK bez ważnego paszportu. Dodatkowo, od 1 stycznia 2021 osoby bez settled lub pre-settled status (lub bez innego podobnego statusu i nie podpadające pod wskazane wyżej wyjątki), które chcą dopiero teraz zamieszkać i podjąć pracę w UK, muszą uzyskać wizę pracowniczą.

Dobrze jednak wiedzieć, że dla obywateli UE – w tym dla Polaków bez settled i pre-settled status – wiza nie jest potrzeba w przypadku przyjazdu na Wyspy w celach turystycznych, na krótkie wakacje. W tym przypadku konieczny pozostaje jednak paszport.

Więcej informacji znajduje się na brytyjskich stronach rządowych: https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-as-an-eu-eea-or-swiss-citizen

Teksty tygodnia

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie