piątek, 20 września, 2024

Najlepsze domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Zdjęcie – pexels.com

Problemy z paznokciami są zazwyczaj spowodowane niedoborami mikroelementów i witamin. Innym powodem pogorszenia stanu płytki paznokcia może być infekcja bakteryjna lub grzybiczną. Sprawdzamy, co można z tym zrobić w domowych warunkach. Wybieramy produkty żywnościowe, które dostarczają odpowiednich składników oraz zabiegi, jakie można stosować bezpośrednio na paznokcie, aby jeszcze szybciej poprawić ich kondycję.

Zróżnicowana dieta na zdrowe paznokcie

Problemy z paznokciami często są spowodowane niedoborem mikroelementów, które mają wpływ na porost zdrowych paznokci charakteryzujących się twardą, lśniącą płytką. Rozwarstwianie się paznokci, łatwe łamanie się i kruszenie może oznaczać niedobór krzemu, potasu, żelaza, wapnia, cynku, magnezu i witaminy A, B lub F. Inną przyczyną złego stanu paznokci mogą być też infekcje grzybiczne i bakteryjne.

Odpowiednia dieta ma ogromny wpływ na jakość naszych paznokci. W przypadku gdy widać, że stan paznokci pogarsza się, warto zastanowić się nad swoimi nawykami żywieniowymi. Dobrym krokiem jest wyeliminowanie fastfoodów i innej żywności przetworzonej oraz słodkich i gazowanych napoi. Zmiana diety oraz regularne nawadnianie się czystą niegazowaną wodą przyspieszy proces oczyszczania organizmu, co po kilku tygodniach powinno być widoczne na paznokciach.

Jednocześnie warto włączyć do diety produkty bogate w minerały. Odpowiednia ilość orzechów, migdałów, pestek dyni czy słonecznika pozwoli szybko uzupełnić niedobory krzemu i cynku. Spożywanie warzyw i owoców takich jak marchew, szczypior, natka, koper, brokuł, pomidor i sałata sprzyja podniesieniu poziomu witaminy A w organizmie. Dzięki niej szybciej przebiega proces odnowy biologicznej komórek, z których budowane są paznokcie i włosy.

Ważne jest także dostarczanie właściwej ilości pełnowartościowego białka, które zawiera istotne z punktu widzenia budowy włosa aminokwasy – metionine i cysteinę. Ze względu na to zaleca się spożywanie chudego nabiału, chudych mięs oraz jaj. Pełnowartościowe białka można dostarczyć spożywając też otręby pszenne, płatki owsiane, nasiona słonecznika, siemię lniane i soję.

Wzmacnianie płytki paznokcia

Wprowadzenie na co dzień zdrowej diety to świetne rozwiązanie. Jednak, aby przyspieszyć proces leczenia paznokci, warto też stosować zabiegi regeneracyjne. Dzięki nim można szybko oczyścić i wyleczyć paznokcie z ewentualnych infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Ponadto, dają one także możliwość szybkiego odżywienia i wzmocnienia płytki paznokci. Jako częściej stosowane zabiegi w warunkach domowych wymienić można:

  • Ocet jabłkowy – płukanki w roztworze z wodą, który zawiera spore ilości magnezu, wapnia, żelaza i potasu. Ocet jabłkowy leczy infekcje paznokci, a także wyraźnie je wzmacnia.
  • Oliwa z cytryną – kilka minut moczenia paznokci w ciepłej oliwie z oliwek, nawilża i wzmacnia paznokcie. Po takim zabiegu paznokcie stają się bardziej lśniące, gładkie i elastyczne.
  • Olejek rycynowy – zapobiega łamaniu się paznokci. Poprawia ich wygląd i sprawia, że są bardziej elastyczne. Aplikacja polega na wcieraniu olejku rycynowego w płytkę paznokcia oraz skórki.
  • Piwo – kąpiel paznokci w piwie to doskonały sposób na ich odżywienie. Piwo zawiera potas, selen i inne mikroelementy, które szybko wzmacniają paznokieć.
  • Aloes – odżywia, działa antybakteryjnie i grzybobójczo. Wydzielinę z liści wciera się w płytkę i skórki wokół paznokcia. Naturalny aloes i środki go zawierające szybko wzmacniają płytkę paznokcia.

Zabiegi na paznokcie to doskonałe uzupełnienie diety bogatej w witaminy i minerały sprzyjające zdrowiu skóry i paznokci. Aplikacja bezpośrednio na paznokieć działa o wiele szybciej niż sama dieta, której efekty mogą być widoczne dopiero po kilku tygodniach.

W przypadku uszkodzonych paznokci można też rozważyć zastosowanie środków utwardzających płytkę paznokcia. Preparaty tego typu można nakładać samemu. To dobry sposób na ograniczenie nadmiernego łamania się paznokci do czasu przywrócenia równowagi w organizmie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?