Spaghetti bolognese nie należy może do tradycyjnie polskich potraw. Duża dostępność gotowych sosów w Polsce od lat 90. sprawiła jednak, że z czasem stało się ulubioną potrawą wielu Polaków. Kojarzy się z relaksem i domem – to typowe comfort food. Jednak kupowane na wynos na Wyspach nie zawsze smakuje tak samo jak we wspomnieniach…
Z jakiego mięsa robi się spaghetti bolognese?
Jednym z powodów, dla których spaghetti bolońskie na Wyspach nie zawsze smakuje idealnie, jest użyte do niego mięso. W tradycyjnym włoskim przepisie znajdziemy mieszankę dobrej jakości wołowiny i wieprzowiny. W polskich warunkach często królowała sama wieprzowina. Tymczasem na Wyspach popularniejsza jest wołowina, i to zazwyczaj ona stanowi podstawę mięsa mielonego w spagetti. Mięso najlepiej zmielić samemu. Korzystanie z gotowych mielonek to kolejny powód, dla których dania gotowe i sprzedawane na wynos czasem rozczarowują. Jak więc zrobić własne łatwe spaghetti od podstaw?
Sos boloński ze świeżych czy puszkowanych pomidorów?
Krwiście czerwone, dojrzałe w słońcu pomidory – każdy wie, że takie najlepiej nadają się do spaghetti Bolognese. Poza sezonem o takie warzywa dość trudno. Dlatego warto przy okazji sierpniowej wizyty w Polsce kupować tanie wówczas dojrzałe pomidory i robić z nich własny domowy sos pomidorowy. Później przyda się nie tylko do sosu bolońskiego, ale też np. domowej pomidorówki. Jeśli jest po sezonie, a pomidory w markecie nie przekonują, można wykorzystać takie z puszki. Zanim zaserwujemy to danie gościom, warto poeksperymentować przez jakiś czas z pomidorami puszkowanymi różnych firm. Niektóre mogą być bardzo kwaśne; inne mają mało smaku.
Przepis na łatwe spaghetii Bolognese
Składniki:
- duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- średnia marchewka
- paczka spaghetti 500 g
- 1 puszka pomidorów (lub słoik domowego sosu pomidorowego)
- 300 g mięsa mielonego
- sól, pieprz
- zioła (bazylia, oregano, tymianek itp.)
- tarty ser do posypania
- 2 łyżki oliwy
Jak to się robi?
- Poszatkowaną drobno cebulę i czosnek przez chwilę zeszklij na oliwie.
- Dodaj pokrojoną bardzo drobno marchewkę i mięso mielone.
- Smaż przez kilka minut.
- Dodaj puszkę pomidorów lub domowy sos do spaghetti i zioła do smaku. Posól.
Tak przygotowany sos boloński można dusić na małym ogniu nawet przez kilka godzin – im dłużej, tym bogatszy będzie smak. Warto sprawdzać, czy sos za bardzo nie gęstnieje. Jeśli tak się stało, można rozrzedzić go bulionem lub passatą pomidorową. Jeśli z kolei jest za rzadki, dodaj jednego pomidora bez skóry i duś jeszcze przez jakiś czas. Na koniec można jeszcze raz dodać przypraw do smaku.
Osobno ugotuj makaron spaghetti. Odcedź. Podawaj z sosem po posypaniu parmezanem.
Co jeszcze możesz dodać do swojego spaghetti?
- Cukier – jeśli robisz sos boloński z pomidorów z puszki, które wydają się za kwaśne, możesz dodać szczyptę cukru.
- Sos Worchestershire – kroplę tego sosu do spagetti dodaje wielu Brytyjczyków, by smak był bardziej bogaty.
- Świeże lub pokruszone chilli – jeśli sos jest przygotowywany dla dorosłych, jedna papryczka na kilka porcji doda głębi, nie czyniąc go przy tym zbyt ostrym.
- Bulion – jeśli z rosołu lub innej okazji zostało Ci trochę bulionu warzywnego, możesz dodać kilka łyżek do sosu.
- Kieliszek czerwonego wina – niektórzy dodają półwytrawne wino do sosu w czasie duszenia.