Ryanair zwróci pieniądze za odwołany lot dopiero, gdy „kryzys związany z koronawirusem się skończy”

Ryanair przynajmniej części swoich klientów odmówił zwrotu pieniędzy za bilety na odwołane z powodu pandemii i lockdownu loty. Kiedy rozpoczną się zwroty? Kiedy "kryzys związany z koronawirusem się skończy" – oświadczył irlandzki przewoźnik.

Wszyscy ci, którzy mieli zaplanowaną podróż samolotem Ryanaira w ostatnim lub najbliższym czasie mogę mieć problem – jeśli jeszcze nie otrzymali zwrotu należności za bilet to długą mogą na nią poczekać. Jak czytamy na łamach portalu "The Evening Standard" najpopularniejsze tanie linie w Europie miały przekazać pasażerom (a przynajmniej ich części!), że refundacja pieniędzy za odwołane loty będzie miała miejsce dopóki wtedy, gdy "kryzys związany z koronawirusem się skończy".

- Advertisement -

W zamian za zwrot pieniędzy Ryanair zaproponował swoich klientom vouchery na równowartość biletu za odwołany lot do wykorzystania w późniejszym terminie. Jeśli jednak nie chcą przyjąć rekompensaty w takiej formie i chcą po prostu, zgodnie z obowiązującym prawem odzyskać pieniądze to muszą uzbroić się w cierpliwość. W dodatku siły przerobowe firmy ze względu na lockdown nie są optymalne – w wielu przypadków rozpatrzenie wniosków o zwrot pieniędzy trwa po prostu dłużej…

CZYTAJ TEŻ: Michael O’Leary: Jeśli po zniesieniu lockdownu samoloty będą mogły zabierać tylko połowę pasażerów, to Ryanair nie wróci do latania

Prawo brytyjskie i regulacje unijne wyraźnie stanowią, że linie lotnicze muszą w całości zwrócić pieniądze swoim klientom w ciągu 14 dni, jeśli ich podróż zostanie odwołana. Nie ma tu żadnych wyjątków, nie ma tu żadnej taryfy ulgowej – jeśli Ryanair lub jakakolwiek inna linia lotnicza zwleka z rekompensatą po prostu łamie prawo.

Inna sprawa, że kondycja finansowa firmy kierowanej przez Micheala O`Leary`ego nie jest najlepsza. W chwili obecnej Ryanair korzysta z pomocy irlandzkiego rządu w ramach Irish Temporary Wage Subsidy Scheme, programu podobnego do tego, który obowiązuje w UK. Tanie linie tną wynagrodzenia niektórym pracownikom, a część wypłat dla pilotów i personelu pokładowego jest pokrywana przez rząd.

GORĄCY TEMAT: EasyJet JUŻ rozpoczął wyprzedaż biletów na Wielkanoc 2021 – ceny zaczynają się od 14.99£!

Klientów Ryanaira, którzy zapłacili za bilet, nie obchodzą jednak kłopoty irlandzkiego przewoźnika. Chcą odzyskać swoje pieniądze. Po prostu! Niektórzy na zwrot musieli czekać nawet do pięciu tygodniu i nie obeszło się bez bombardowania biura obsługi klienta kolejnymi maila i telefonami. Na Twitterze nie brakuje głosów oburzenia. 

"Co to za bzdury? @Ryanair – cztery tygodnie po tym, jak już poprosiłem o zwrot pieniędzy piszecie mi, że nie mam prawa do własnych pieniędzy?", "To absolutnie bezwstydne! Trzymacie pieniędzy ludzi w środku pandemii, gdy stracili pracę i mają problemy finansowe", "Oddajcie mi po prostu moje pieniądze!" – to tylko kilka z cytatów.

A jak to wygląda u Was? Macie problemy ze zwrotem pieniędzy od Ryana? Zaproponowano Wam voucher? Czekamy na Wasze opinie i komentarze na naszym profilu na FB!
 

 

Teksty tygodnia

Ostrzeżenie przed upałami. Temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza

Od godziny 12.00 w piątek do godziny 18.00 we wtorek będą obowiązywać ostrzeżenia dotyczące upałów w UK. Wydano bursztynowe alerty.

Ceny domów w UK spadają. Wszystko przez kupujących żądających zniżek

Z najnowszego raportu Nationwide Building Society wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Powodem są kupujący, którzy coraz częściej oczekują znaczących obniżek cen.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Nielegalni kurierzy w UK. Tysiące imigrantów pracuje na czarno

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie