piątek, 20 września, 2024

Masz wątpliwości dotyczące funkcjonowania Child Trust Fund? Wyjaśniamy jak działa Dziecięcy Fundusz Powierniczy

Fot. Shutterstock

Kwestia funkcjonowania Child Trust Fund, czyli Dziecięcego Funduszu Powierniczego, budzi wśród Polaków na Wyspach sporo wątpliwości. Nie wszyscy bowiem Polacy wiedzą, że program Child Trust Fund został zawieszony w 2011 r., ale też że wszystkie dzieci urodzone w latach 2002 – 2010, które z niego skorzystały, nadal mogą podjąć zgromadzone na koncie oszczędności wkraczając w dorosłość. 

Przypomnijmy, że program Child Trust Fund został wprowadzony w 2005 r. przez Partię Pracy z myślą o tym, by każde dziecko urodzone w UK, wkraczając w dorosły wiek, miało na koncie jakieś oszczędności. Bodźcem do założenia konta oszczędnościowego lub inwestycyjnego był specjalny voucher opiewający na 250 funtów, który rząd przyznawał każdemu dziecku (rodziny dostawały voucher automatycznie w momencie przyznania im zasiłku Child Benefit). Program objął ostatecznie dzieci urodzone między 1 września 2002 r. a 2 stycznia 2011 r. włącznie, ponieważ od dnia 3 stycznia program przestał obowiązywać. 

Cała idea Dziecięcego Funduszu Powierniczego polegała na tym, żeby uzbierać na koncie dziecka odpowiednią sumę, którą będzie ono mogło rozdysponować w chwili ukończenia 18 roku życia. Poza kwotami przyznanymi przez państwo na konto mogli wpłacać pieniądze także bliscy dziecka, z tym że suma wpłat nie mogła przekroczyć 1200 funtów rocznie. Zgromadzone środki nie mogły zostać przejęte przez rodziców dziecka i tylko ono mogło je podjąć z chwilą osiągnięcia pełnoletniości. W 2011 r. w miejsce Child Trust Fund wprowadzony został nowy typ wolnego od podatku konta oszczędnościowego – Junior Individual Savings Account (Junior ISA). W tym jednak wypadku rząd przestał przyznawać rodzinom vouchery na start konta. 

Child Trust Fund będzie funkcjonował do momentu, aż ostatnie dziecko posiadające konto oszczędnościowe lub inwestycyjne w ramach programu podejmie z banku należne mu pieniądze. Obecnie rodzina i bliscy dzieci posiadających konto nadal mogą dokonywać stosownych wpłat, jednak łączna kwota wpłat rocznych nie może przekroczyć 4368 funtów rocznie. Posiadacz konta może też nieco wcześniej przejąć nad nim kontrolę, po ukończeniu 16 roku życia. Pieniądze są jednak nadal dostępne do pobrania dla dziecka w chwili ukończenia 18 roku życia i nie są one obłożone żadnym podatkiem ani inną daniną na rzecz państwa. 

Ponieważ bywały takie przypadki, że rodzice nie otwierali dziecku konta osobiście, tylko robiły to za nich instytucje państwowe, to obecnie część posiadaczy kont nie wie, w jakim banku mają je otwarte. Można to jednak łatwo zweryfikować wypełniając stosowny formularz na stronie HM Revenue and Customs (HMRC). Informację dotyczącą banku, w którym zostało założone konto, HMRC wyśle pocztą w ciągu 3 tygodni od złożenia zapytania.

Osoba zarządzająca kontem dziecka (zazwyczaj rodzic) do czasu osiągnięcia przez niego 16 roku życia może: 

  • informować bank w kwestii inwestowania pieniędzy z funduszu i prowadzenia rachunku;
  • zmienić adres i inne dane osobowe dziecka;
  • zmienić rodzaj konta, na przykład z gotówki na akcje;
  • przenieść konto do innego banku.

Osoba zarządzająca kontem dziecka musi być w posiadaniu unikatowego numeru CTF dziecka – Unique Reference Number, a także musi przechowywać wszelkie wyciągi z konta i szczegółowe informacje dotyczące rodzaju konta oraz samego banku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?