Jak zdobyć odszkodowanie za Whiplash Injury (uraz kręgosłupa szyjnego)?

Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć odszkodowanie za Whiplash Injury.

Czy powinienem ubiegać się o zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu?

Skoro nie jesteś sprawcą wypadku, to dlaczego miałbyś cierpieć przez błędy innych? Niezależnie od tego, czy lekarz zdiagnozował u Ciebie łagodny Whiplash Injury, czy też raczej jest to uraz, z którym będziesz borykać się latami, w obydwu przypadkach nie tylko ulega pogorszeniu Twój stan zdrowia, ale i jesteś zmuszony ponosić różne koszty. Z tego tytułu przysługuje Ci wysokie odszkodowanie powypadkowe, dzięki któremu łatwiej będzie Ci dojść do siebie. Czy wiesz, że maksymalna kwota odszkodowania zależy nie tylko od stopnia zaawansowania doznanego urazu? Oprócz tego możesz walczyć o wszystkie straty finansowe i koszty, które poniosłeś w związku z wypadkiem. 

Czym jest Whiplash Injury?

Najpierw warto, upewnić się, czy doznałeś Whiplash Injury. Oczywiście zawsze po wypadku powinieneś udać się do lekarza rodzinnego GP lub do szpitala, żeby to specjaliści ocenili Twój stan zdrowia. Nie zaszkodzi jednak wcześniej przeczytać o symptomach tego urazu, by dokładnie opisać lekarzowi wszystkie odczuwane oznaki urazu. Nie pomijaj niczego ani nie bagatelizuj! U lekarza nie warto być "twardzielem" z dwóch powodów.

>>MIAŁEŚ WYPADEK W PRACY? UZYSKAJ ODSZKODOWANIE <<

Po pierwsze, na szali jest w końcu Twoje zdrowie, które zawsze warto szanować. Po drugie, jeśli niedokładnie opiszesz odczuwany ból i dyskomfort, to możesz dostać mniejsze odszkodowanie niż Ci przysługuje. W końcu, skoro Whiplash Injury niemal w ogóle Ci nie dokucza, to na jakiej zasadzie miałoby Ci się należeć wysokie zadośćuczynienie? Wróćmy jednak do problemu Whiplash Injury. Jest to uraz kręgosłupa szyjnego powstały wskutek gwałtownego, silnego szarpnięcia. Takie szarpnięcie ma miejsce np. gdy inny kierowca uderzy w tył naszego samochodu. Nie jest łatwo jednoznacznie ocenić, czy przytrafił nam się ten uraz, gdyż objawia się on na wiele sposobów. Wiele zależy od okoliczności zdarzenia oraz stopnia urazu. Co gorsza, jest jeszcze drugi problem. Bardzo często zdarza się tak, że pierwsze symptomy urazu pojawią się dopiero po jednym, dwóch, a czasem nawet po trzech dniach! Jak temu zaradzić? Powtórzymy się: koniecznie udaj się po wypadku do lekarza, nawet jeśli wydaje Ci się, że nic Ci się nie stało.

 Whiplash Injury poznasz najczęściej po tych objawach:

  • ból i odrętwienie szyi;
  • obolałe mięśnie w pobliżu szyi: mięśnie ramion i pleców;
  • bóle głowy;
  • ograniczona mobilność szyi i głowy;
  • mrowienie w ramionach.
 

 

Jaką kwotę odszkodowania mogę wywalczyć?

Nie ma jednej z góry ustalonej wysokości odszkodowania, a wszystko zależy od rodzaju i stopnia doznanych przez Ciebie obrażeń. Pod uwagę brany jest również wpływ urazu na Twój styl i jakość życia. Nie byłoby przecież sprawiedliwe, gdyby osoba o kilkunastodniowym bólu szyi dostała tyle samo odszkodowania co ktoś, kto przez uraz cierpi długie lata. W przybliżeniu, za łagodny uraz szyi przysługuje od tysiąca do kilku tysięcy funtów, natomiast za poważny od kilkunastu tysięcy do nawet 100.000 funtów. Dokładną wysokość można wyliczyć na podstawie diagnozy lekarza. Jeżeli kwoty te wydają Ci się być niesatysfakcjonujące, to uspokajamy: są one przyznawane tylko w ramach odszkodowania ogólnego, tj. "general damages".

Uważny czytelnik na pewno zapamiętał, że zadośćuczynienie należy się również za wszystkie inne straty i koszty związane z wypadkiem. Ta część rekompensaty finansowej jest nazywana "special damages". Co możesz tu zaliczyć? Przede wszystkim będzie to:

  • zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji i zakupionych lekarstw;
  • wyrównanie za niezbędny sprzęt i opiekę medyczną;
  • zadośćuczynienie za koszty dojazdów do placówek medycznych oraz koszty korzystania z ich parkingów;
  • rekompensata z tytułu dochodów utraconych wskutek niezdolności do pracy;
  • odszkodowanie za zwiększone koszty gospodarstwa domowego.

Oprócz tego możesz doliczyć wszystkie inne koszty i straty, o ile jesteś w stanie udowodnić, że to wypadek zmusił Cię do ich poniesienia. I na koniec ważna uwaga: koniecznie zachowuj dowody ponoszenia kosztów! Starannie kolekcjonuj paragony, faktury, recepty i inne.

>>JEŚLI CIERPISZ Z POWODU DAWNEGO URAZU – WNIOSKUJ O ODSZKODOWANIE<<

Jak zdobyć odszkodowanie za Whiplash Injury – krok po kroku

Krok 1: Po wypadku udaj się do lekarza lub do szpitala, by upewnić się, jakiego rodzaju urazu doznałeś i jak bardzo jest poważny. Pamiętaj, że niezależnie od diagnozy przysługuje Ci prawo do odszkodowania za doznane straty i ból. W końcu zawsze lepiej jest być bogatszym nawet o te kilka tysięcy funtów. Może się też przecież okazać, że należy Ci się znacznie więcej!

Krok 2: Skontaktuj się z doświadczoną i rzetelną kancelarią prawną. Dobry prawnik poprowadzi Cię przez resztę procedury odszkodowawczej i upewni się, że otrzymasz odszkodowanie w takiej wysokości, jaka Ci przysługuje. Kancelarie prawne najczęściej oferują darmową konsultację wstępną, podczas której otrzymasz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Przede wszystkim dowiesz się, czy przysługuje Ci odszkodowanie, a jeśli tak – to zespół prawniczy może wstępnie oszacować jego wielkość.

Krok 3: Po nawiązaniu współpracy z kancelarią, zostanie dla Ciebie zorganizowana komisja lekarska nie dalej niż 10 mil od Twojego miejsca zamieszkania. To od raportu medycznego po konsultacji będzie zależeć ostateczna ilość pieniędzy, które będą mogły zostać dla Ciebie wywalczone. Pamiętaj, żeby nie bagatelizować objawów!

Krok 4: Podsumowując zdobyte dotychczas informacje, prawnik przedstawi Ci możliwą do zdobycia kwotę odszkodowania. Uwzględni zarówno odszkodowanie ogólne, jak i rekompensatę za wszelkie poniesione przez Ciebie koszty i straty finansowe. 

Krok 5: Na koniec pozostaje już tylko zdobycie i wypłacenie należnej Ci rekompensaty finansowej od ubezpieczyciela.

Teksty tygodnia

Bagaż podręczny w Ryanair – co się zmienia?

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Tani przewoźnik z Irlandii...

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie