Flaga Polski będzie miała nowe barwy? Ministerstwo Kultury pracuje nad doprecyzowaniem… odcienia czerwieni

Fot. Getty

Zgodnie z tym, co głosi Konstytucja RP, „barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony”. Ministerstwo Kultury uważa jednak, że odcień czerwieni na fladze powinien być zdefiniowany w bardziej konkretny sposób. 

- Advertisement -

Jak donosi dziennik „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Kultury pracuje właśnie nad nowelizacją Ustawy z 1980 r. dotyczącej barw narodowych, godła i hymnu. W resorcie Piotra Glińskiego panuje bowiem przekonanie, że odcień czerwieni na polskiej fladze oraz na tarczy herbowej powinien zostać doprecyzowany. Odcieniem czerwieni, który ma największą szansę na to, by oficjalnie zagościć na fladze, jest odcień karmazynowy. Miałby on zastąpić odcień zbliżony do cynobru. 

Ostatnia kawa w UK – Polacy kontynuują tradycję i „ciepło” żegnają się z Wielką Brytanią

Choć zmiana barw na fladze narodowej na pierwszy rzut oka wydaje się być widzimisię ministra kultury, to tak naprawdę byłaby ona jedynie usankcjonowaniem stanu faktycznego i istniejącej od dawna tendencji wśród grafików do barwienia dolnej części polskiej flagi właśnie na odcień karmazynowy. Problem z barwami na fladze w rzeczywistości wynika z tego, że zamieszczony w ustawie z 1980 r. system CIELUV (zawierający tabelkę ze współrzędnymi barw) nie przystaje już do stosowanych obecnie przestrzeni barwnych. Jak twierdzą eksperci, flagę z czerwienią karmazynową można dziś zobaczyć nawet w wielu urzędach państwowych, co tylko potwierdza, że odcień karmazynowy na dobre zagościł już na polskiej fladze. 

Więcej Polaków wraca z Wielkiej Brytanii niż do niej wyjeżdża. Do jakich województw w Polsce najchętniej wracają rodacy?

Odcień karmazynowy ma też, jak się okazuje, pewne uzasadnienie historyczne. Jak zaznaczył na łamach „Rzeczpospolitej” członek elitarnego Towarzystwa Heraldycznego Szkocji Krzysztof J. Guzek, karmazyn jest historycznie pierwszą polską barwą narodową, ponieważ był on „uzyskiwany z owadów występujących na Ukrainie”.  

 

 

 

ZOBACZ polskie chamstwo za granicą – czy należy się wstydzić za zachowanie innych Polaków?

 

Teksty tygodnia

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie