Sajid Javid starł się z Theresą May ws. praw imigrantów po Brexicie

Fot. YouTube

Na wczorajszym posiedzeniu Home Affairs committee minister spraw wewnętrznych Sajid Javid opowiedział się za przyjęciem poprawki jednego z posłów Partii Konserwatywnej gwarantującej prawa obywateli UK i UE w wypadku no-deal Brexit. Dzień wcześniej Theresa May odrzuciła tę poprawkę, uznając, że jest ona bezcelowa. 

Poprawka konserwatywnego posła Alberto Costy zakłada, że w razie no-deal Brexit fragment umowy wyjścia dotyczący praw imigrantów zostanie z niej wyodrębniony i przyjęty przez UE oraz UK osobno. Poprawkę w pełni poparł Sajid Javid, natomiast początkowo odrzuciła ją premier May, uznając, że jest ona zupełnie bezcelowa, ponieważ Unia Europejska nie zgodzi się na takie rozwiązanie. 

Francja zablokuje przesunięcie Brexitu, chyba że UK wykluczy opcję twardego Brexitu

– Unia Europejska nie ma prawnych możliwości, żeby zawrzeć oddzielną umowę dotyczącą praw obywateli, chyba że otrzyma do tego nowy mandat – powiedziała dwa dni temu Theresa May. Sajid Javid nie ma jednak wątpliwości, że przyjęcie poprawki Costy nie zaszkodzi, a może tylko przynieść coś dobrego. – Poprawka ma umożliwić parlamentowi znalezienie więcej sposobów na udzielenie tego zapewnienia, które, co do czego się zgadzamy, jest ważne – powiedział minister spraw wewnętrznych, zaznaczając jednocześnie, że Bruksela musiałaby w tym względzie zmienić swoje stanowisko.

Niemiecki szpital kusi polskie pielęgniarki w UK wyższymi zarobkami, lepszą pogodą i… smaczniejszym jedzeniem

Rząd ostatecznie przyjął poprawkę Alberto Costy, a parlament zagłosował za nią zdecydowaną większością głosów, dając tym samym zielone światło Theresie May dla podjęcia stosownych negocjacji z Brukselą ws. praw imigrantów na wypadek no-deal. 

 

 

 

Brexit: Co się stanie dzień "po"? Bezpośredni wpływ na Twoje finanse, prawa i plany podróży – w przypadku braku umowy między UK a UE

Teksty tygodnia

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Wielka Brytania wydłuża termin dopłaty składek emerytalnych – możesz sporo zyskać!

Przedłużenie terminu dopłaty do składek emerytalnych w UK, to...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie