„Alkohol zrujnował moje życie” – niezwykła historia polskiego bezdomnego z Lincolnshire [wideo]

Fot: BBC

W Wielkiej Brytanii Leszek pojawił się 13 lat temu. Na początku wszystko wskazywało na to, że uda mu się zmienić swoje życie. – Byłem optymistyczne nastawiony. Znalazłem pracę, ale później straciłem dom nad głową – komentuje w krótkim filmie zrealizowanym przez brytyjską telewizję BBC. Przyznaje otwarcie, że jego życie zostało zrujnowane przez alkohol. 

Jak się okazuje, emigrant z Polskie jest jedną z wielu ofiar "epidemii" bezdomności, która miała miejsce w Lincolnshire. Szacowana liczba osób pozbawionych dachu nad głową między 2012 a 2018 wzrosła 359%.. Jeszcze siedem lat temu było ich tu jedynie 17. Teraz ich liczba sięga prawie stu. Brytyjski rząd przyznał miastu Lincoln pomoc finansową sięgającą 1.3 miliona funtów. A jak wyglądał jego własna historia?

Polski gang z West Midlands oszukiwał rodaków w potrzebie i wyłudził kilka milionów funtów

Pan Leszek, podobnie jak inni bezdomni, korzysta z pomocy organizacji charytatywnej P3. Z początku, niechętnie ją przyjmował.  Jak mówią o nim pracownicy P3 jest on niezwykle dumnym człowiekiem, który chciał pracować. Niestety, stało się nieszczęście. Nocując w Skegness, gdzie wykonywał dorywczo prace sezonowe, został okradziony. Stracił wszystkie swoje dokumenty, w tym paszport, dzięki któremu mógł wrócić do Polski. A to właśnie chciał zrobić, by rozpocząć nowe życie.

Pomoc w załatwieniu formalności zaoferowano mu właśnie w P3. Wszystko szczęśliwie udało się załatwić. Jednak w oczekiwaniu na podróż powrotną pan Leszek odmówił nocowania w hostelu. Nadal wolał spać na ulicy, gdzie czuje się bezpieczniej. 

 

 

Stocznia Gdańska na ubraniach z nowej kolekcji RESERVED. Limitowana seria ma być dostępna również za granicą

Po pożegnaniu ze swoimi znajomymi w UK pan Leszek zapewniał, że chce rozpocząć nowe życie w swojej ojczyźnie. Na początku jednak nie było łatwo. Najtrudniej było przetrwać detoks w ośrodku leczenia uzależnień. Być może nasz rodak nie dałby rady, gdyby nie telefon on jego matki. To właśnie ona dodała mu otuchy i pomogła przetrwać najgorsze.

W tym momencie materiał BBC się kończy, ale historia pana Leszka nadal trwa. Oby odnalazł w swojej ojczyźnie szanse na lepsze życie.

Teksty tygodnia

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie