Życie w Wielkiej Brytanii wiąże się z mnóstwem korzyści, ale jest jedna rzecz, która czasem daje się nam we znaki. Chodzi o klimat, który jest na Wyspach zdecydowanie bardziej wilgotny niż w Polsce, a obfite opady występują tu przez cały właściwie rok. Na skutek takiego klimatu w wielu domach pojawia się pleśń, która, nieusuwana, może mieć złe skutki dla naszego zdrowia.
Pewnie większość z was wie, o czym mówię. Pleśń w Wielkiej Brytanii występuje chyba wszędzie – nie tylko w łazienkach, ale też na przykład na ścianach i na obramowaniach okien. Niestety, pleśń nie stanowi tylko problemu estetycznego, ale też, a może przede wszystkim, stanowi zagrożenie dla zdrowia. Nieusuwana na bieżąco pleśń może powodować kłopoty z oddychaniem (nawet przyczyniać się do rozwoju astmy), wywoływać infekcje i alergie, czy wręcz niszczyć stopniowo system immunologiczny.
Stracili trójkę dzieci, bo mieli za małe mieszkanie. Dramat rodziny z Niska
Jednak problemem w Wielkiej Brytanii jest nie tylko deszcz, który często dostaje się do wnętrza domów przez nieszczelne okna albo dachy. Wilgotny klimat panujący na Wyspach sprawia, że cała wilgoć, która zbiera się w domach, po prostu nie odparowuje. Zła wentylacja i umiarkowane temperatury są idealne dla rozwoju pleśni w najróżniejszych zakamarkach mieszkania.
Chcesz mieć orgazm? Powąchaj tego grzyba!
Co zatem zrobić, żeby pozbyć się pleśni albo jak w ogóle jej zapobiegać? W tym wypadku można zrobić dwie rzeczy – albo spróbować ją usunąć samemu albo skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Eksperci radzą, że na własną rękę pleśń można usuwać wtedy, gdy nie pokryła ona jeszcze zbyt dużych połaci ścian czy okien, to znaczy gdy nie zajmuje ona obszaru większego niż 1 m kw.
Przypominamy – bez odpowiednich pozwoleń zbieranie grzybów w UK jest zakazane!
W celu usunięcia pleśni należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim w celu zapobieżenia reakcjom alergicznym należy ubrać gumowe rękawiczki, nałożyć maskę na nos i usta, a także ukryć oczy za goglami. Poza tym trzeba otworzyć okno i zamknąć drzwi, żeby zarodniki pleśni nie przedostały się do innych pomieszczeń. Samą pleśń najlepiej jest usunąć przy pomocy szmatki i lekkiego detergentu rozpuszczonego w wodzie (mydła albo płynu do mycia naczyń). Pleśni nie należy szorować, tylko delikatnie zbierać z określonej powierzchni. Po wykonaniu czynności koniecznie trzeba też osuszyć ścianę suchą szmatką albo suchym ręcznikiem.