czwartek, 19 września, 2024

Dlaczego krawat, to krawat? I skąd się wzięły bokserki?

Skąd się wzięły nazwy części męskiej garderoby? Dlaczego męskie majtki to bokserki? Czy surdut to to samo co marynarka?

Krawat

Krawat, który znamy dzisiaj pochodzi z Chorwacji. W 1660 roku król Francji Ludwig XIV dokonywał przeglądu swoich wojsk wśród których były najemne jednostki chorwackie. Chorwaci zawiązywali przy szyi kolorowe, jedwabne chusty co zwróciło uwagę króla, który zaczął ich nazywać „Royal Cravattes”, stąd zresztą wzięła się nazwa krawat. Warto dodać, że w latach 70 XX wieku w Polsce krawat nazywany był…”męskim zwisem ozdobnym”, a to za sprawą kampanii na rzecz czystości języka polskiego, która miała promować naszą mowę i sprawić, że Polacy nie będą upodabniali ojczystego języka do języków zachodnich.

Guzik

Ten nieodłączny partner każdego stroju, każdej koszuli, spodni i innych części ubioru ma bardzo długą historię. Pierwsze guziki były używane 2800 lat p.n.e. w dolinie Indusu w Azji, później w Chinach i Starożytnym Rzymie. Pierwsza wzmianka o guzikach pochodzi z XII – wiecznej „Pieśni o Rolandzie”, w której określano tą nazwą małe rzeczy bez wartości. W późniejszych wiekach guziki stały się cenionym elementem ubioru królów i szlachty, do użytku powszechnego weszły w XVI wieku.

Sweter, pulower

Pochodzenia swetra należy szukać u zachodnich wybrzeży Irlandii. Znajduje się tam wyspa Arn, której mieszkańcy – rybacy – wymyślili właśnie ten element ubioru. Do dnia dzisiejszego wyrób swetrów jest źródłem utrzymania małej wysepki. Swoją światową karierę zaczął zadziwiająco późno, ponieważ dopiero w XX wieku jako element stroju narciarskiego.

Kołnierz

Pierwsze kołnierze były stosowane w XIV wieku jako część szerokich szat spinanych pasami. W tym samym czasie, proste kołnierze były stosowane w Anglii i Francji jako dodatek do męskich kaftanów. Ponad 200 lat później w Hiszpanii modne stałe się bogato zdobione męskie kaftany z wysokimi kołnierzami, spod których wystawały małe kołnierze koszul.

Szelki

Dzisiaj trochę wyparte przez paski do spodni, ale jednak wciąż do kupienia. Pierwszą osobą, która oficjalnie otrzymała patent na „Regulowane i odpinane ramiączka do odzieży” był pisarz Mark Twain. Ale szelki były znane już wcześniej, bowiem podobne dodatki były noszone w XVIII wieku, zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Po pierwszej wojnie światowej zostały wyparte przez paski do spodni, przez całe lata 20 jeszcze utrzymywały popularność i przez chwilę lat 40, ale ostatecznie nigdy nie dorównały popularności paskom do spodni.

Koszulka, T – Shirt

Najpopularniejsza męska i damska część ubioru. Pierwszy raz bawełnianą koszulę z krótkimi rękawami założył francuski tenisista, Rene Lacoste, który zresztą sam ją wymyślił. Z uwagi na fakt, że Lacoste wszędzie pojawiał się z teczką ze skóry aligatora, został przez prasę przezwany „The Alligator”. Stąd wzięło się logo popularnej dzisiaj marki odzieżowej.

Dżinsy

Nie ma chyba na świecie bardziej popularnych spodni od dżinsów. Noszone codziennie były symbolem wolności i męstwa. Zaprojektowane zostały przez Amerykanina Leviego Straussa, założyciela firmy Levi & Strauss z myślą o górnikach i farmerach. Dżinsy są najczęściej  niebieskie z powodu barwnika Indygo jaki jest używany do ich produkcji, kiedyś był pozyskiwany z rośliny o nazwie indygowiec barwierski. Zanim z dżinsu zaczęto robić spodnie, szyto z nich…namioty.

Marynarka. A może surdut?

Wierna towarzyszka każdego biznesmena, polityka czy nawet zwyczajnego pracownika biurowego. Pierwsze marynarki noszone były przez marynarzy i robotników jako ubrania bardziej robocze niż eleganckie. Współczesne marynarki weszły do użycia wraz z końcem ery wiktoriańskiej, około 1900 roku. Ich poprzednikiem lub też odmianą był, szalenie elegancki, surdut.

Bokserki tylko dla bokserów?

Współczesne bokserki zostały zaprojektowane w 1925 roku przez założyciela firmy Everlast Jacoba Golomba. Wcześniejsze spodenki używane przez bokserów, były skórzane, mocno opięte i dopasowane, Golomb zaś stworzył spodenki lekkie, przewiewne, z elastyczną talią. Nazwał je „Boxer shorts”, a te z marszu stały się szalenie popularne. Około 1947 roku zostały na stałe włączone do elementu umundurowania armii Stanów Zjednoczonych co przyniosło bokserkom jeszcze większą popularność.

Mucha/muszka

Tak jak krawat, mucha swoje pochodzenie zawdzięcza jedwabnej chuście. Do XIX wieku mężczyźni chodzili w kwadratowych chustach składanych na pół w kształt trójkąta, wiązanych na wiele sposobów, m.in. w kokardę. Im mniejsze stawały się chusty, tym bardziej zbliżały się swym kształtem do współczesnej muchy, która dzisiejszą formę uzyskała w 1870 roku. Z biegiem lat muszka przestawała być alternatywą dla krawatów i dzisiaj jest produktem niszowym.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?