Na połączenie salonu z aneksem kuchennym możemy zdecydować się z kilku powodów. Jednym z nich jest mała powierzchnia mieszkania, która wymusza na nas taki zabieg. Ale takie rozwiązanie jest tez popularne we wnętrzach typu loft oraz w mieszkaniach o większej powierzchni, które chcemy ciekawie lub funkcjonalnie zagospodarować. Tendencja łączenia tych dwóch pomieszczeń staje się coraz bardziej modna i daje możliwości bardzo efektywnego wykorzystania przestrzeni.
Spójność na pierwszym miejscu
Salon w każdym domu pełni funkcję reprezentacyjną. To tutaj zapraszamy gości czy spędzamy czas z rodziną. Powinna to być przestrzeń nie tylko bardzo wygodna, ale estetyczna i przyjemna. Jeśli decydujemy się na połączenie jej z kuchennym aneksem, najważniejsza rzecz, o której powinniśmy pamiętać to spójność. Kuchnia powinna być w zasadzie przedłużeniem naszego salonu. Zastanówmy się więc jak powinien wyglądać nasz salon i wprowadźmy do kuchni elementy, które będą nawiązywały do jego wystroju. Będą to kolory ścian, mebli kuchennych czy elementy dekoracyjne, które także mogą się znaleźć w kuchni. Aby pomieszczeniu nadać spójność warto pokryć podłogę tym samym materiałem.
Warto też pamiętać, że aranżacja kuchni powinna być jednolita i niezbyt krzykliwa, nie chcemy bowiem, by kuchnia przytłoczyła salon. Jeśli nasze pomieszczenie jest stosunkowo niewielkie, postawmy na jasne kolory, które wizualnie je powiększą. W przypadku większych przestrzeni, możemy trochę bardziej poeksperymentować. I pamiętajmy o dobrym oświetleniu całości, jedna wisząca lampa z pewnością nie wystarczy.
Podział funkcji
To, że włączamy aneks kuchenny do salonu wcale nie oznacza, że te dwie przestrzenie będą się zlewać. Na wiele różnych sposobów możemy je wizualnie oddzielić. Jeśli mamy do dyspozycji sporo miejsca, możemy zaaranżować jadalnię, która będzie naturalnym łącznikiem pomiędzy salonem i kuchnią.
Możemy też stworzyć tzw. wyspę w postaci dodatkowego stołu, blatu, barku, który stworzy podział ale też stanie się dodatkowym miejscem np. do pracy. Wyspa z pewnością będzie przykuwała wzrok dlatego warto zwrócić uwagę zarówno na jej wartość funkcjonalną, jak i estetyczną. Innym pomysłem jest postawienie sofy, ale jeśli chcielibyśmy obydwie przestrzenie oddzielić bardziej radykalnie doskonale sprawdzą się przesuwane drzwi, które pozwolą w razie potrzeby całkowicie odgrodzić kuchenny aneks. Obecnie mamy do wyboru wiele ażurowych lub szklanych ścianek, które z łatwością kolorystycznie dobierzemy do wystroju mieszkania. Dodatkowym atutem takiej ścianki jest to, że przepuszcza ona światło do aneksu, który nierzadko pozbawiony jest okna.
Postawmy na nowoczesność
Aneks kuchenny połączony z salonem zdecydowanie lepiej będzie wyglądał w nowoczesnym wydaniu. Jeśli chcielibyśmy uniknąć tradycyjnego wyglądu i układu kuchni, którą łączymy z salonem, zrezygnujmy z wiszących nad blatem kuchennych szafek. Jeśli uważamy, że może zabraknąć nam miejsca na kuchenne przedmioty, postawmy na otwarte półki. W tym wypadku pamiętajmy tylko o kolorystycznym dobraniu przedmiotów, które będą stały na półkach oraz o umiarze. Bardzo dobrym pomysłem, który doda takiej kuchni charakteru będzie uzupełnienie aranżacji o sztukę użytkową. Dzięki temu kuchenny aneks przestanie być tylko zwykłym miejscem kulinarnych zabiegów.