Co Brexit oznacza dla Twojej kieszeni?

Polacy w UK będą dzielić negatywne skutki decyzji o wyjściu z UE z innymi mieszkańcami Wysp. Ale nie tylko – skończą się niektóre źródła naszych dochodów. Jak radzić sobie z finansami w nowej rzeczywistości?

Bezpośrednim skutkiem referendum jest nerwowość na giełdach. Dla nas oznacza to przede wszystkim spadek wartości funta. Królewska waluta raczej już nie podniesie się do poziomu sprzed czwartku. Nasze codzienne zakupy będą więc nieco droższe.

Niepewność będzie oznaczała także spowolnienie w gospodarce. Niższe inwestycje to mniejsza chęć pracodawców, by tworzyć nowe miejsca pracy, czy dawać podwyżki. W bankach raczej na pewno wzrosną stopy procentowe, można się więc spodziewać wyższych opłat bankowych i niższego oprocentowania lokat.

Brexit – i co dalej, czyli co nas czeka w najbliższych stu dniach

Co będzie dalej – dowiemy się najwcześniej w lipcu. Pewne jest, że władze Wielkiej Brytanii będą dążyły do uszczelnienia i odchudzenia systemu benefitów. Spodziewajmy się większych formalnych przeszkód przy przyznawaniu zasiłków i zapomóg, oraz skuteczniejszych kontroli. Po wyjściu z Unii może nastąpić ograniczenie praw do benefitów dla osób bez brytyjskiego obywatelstwa.

Trudno powiedzieć, kiedy i jak zostaną uregulowane sprawy obrotu towarowego z Unią Europejską. Sądzimy, że Wielka Brytania nie ma wyboru i pozostanie w europejskiej strefie wolnej wymiany handlowej, nawet nie będąc członkiem UE, podobnie jak Norwegia. Sądzimy więc że handel nie ucierpi. Chociaż, jeśli dorabiasz sobie np. przywożąc na Wyspy tanie papierosy z Polski, stopniowo może to być coraz trudniejsze.

Czy Polaków czeka wygnanie z Wielkiej Brytanii? Raczej nie. Prawa nabyte w związku ze stałym pobytem powinny być respektowane także po Brexicie, chociaż nie gwarantuje tego Traktat UE (a pamiętajmy, że nastąpi on najwcześniej za dwa lata). Pamiętajmy, że bez 2 mln sumiennych pracowników brytyjska gospodarka byłaby o wiele słabsza.

Jeśli nie masz nadwyżek – oszczędzaj. Jeśli masz – mądrze wydawaj

Oszczędzać będzie biznes i państwo (oczywiście na Tobie) – oszczędzaj i Ty. Postaraj się przejść na tańsze taryfy np. za energię czy telefon, zmień płatne konto bankowe na darmowe.

Zbieraj funty, gdzie się da

Jeśli miałaś płatne konto bankowe (PBA), lub płaciłeś PPI (ubezpieczenie spłaty kredytu lub karty) – spróbuj odzyskać opłaty (do możesz ubiegać się o zwrot 6 lat wstecz, wraz z odsetkami). W sieci jest praktyczny kalkulator, który pomoże Ci oszacować, ile da się odzyskać (claimbankfee.uk) – chodzi o kwoty od kilkuset do ok. 3 tys. funtów. Oczywiście chętnie Ci w tym pomożemy.

Jeśli masz oszczędności – konsumuj i inwestuj z głową. Pamiętaj, że Twoje zachomikowane funty będą powoli traciły na wartości. Jeśli masz oszczędności, to dobry czas na kupno samochodu, wyposażenie mieszkania, czy wsparcie najbliższych w Polsce.

Anna Kaczmarczyk

customer relations manager, Omni Finances UK Ltd.
Omni Finances od 13 lat zajmuje się wsparciem finansowym dla Polaków w UK, przede wszystkim odzyskiwaniem nienależnych opłat i kar.

www.omniclaim.co.uk

Teksty tygodnia

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie