Szkockie becikowe na wzór „fińskich pudełek” – dobry sposób na nierówności społeczne?

Premier Szkocji Nicole Sturgeon zapowiedziała, że urzędująca administracja w ramach polityki prorodzinnej wprowadzi rewolucyjne i tanie rozwiązanie, które wspomoże wszystkich rodziców.

Pomysł szkockiego rządu wzorowany jest na inicjatywie doskonale znanej w krajach nordyckich. Rzeczone „baby boxes” rozdawane są w Finlandii już od 80 lat. Popularne „fińskie pudełka” z początku trafiały jedynie do dzieci z gorzej sytuowanych rodzin, obecnie jednak otrzymują je wszystkie rodziny, które oczekują potomka. Ale czym owe „fińskie pudełka” są?

To po prostu karton, który służy później jako pierwsze łóżeczka dla dziecko, wypełniony po brzegi rzeczami niezbędnymi dla rodziców niemowlaka. W środku znajdziemy ubranka, kocyk, zabawki, kosmetyki, akcesoria do kąpieli, ręczniki i wiele innych rzeczy. Wszystko to niby można kupić w sklepie, ale dostając taki prezent od państwa oszczędzamy czas i pieniądze.

Żona może odmówić seksu tylko ze zwolnieniem lekarskim. Popieracie pomysł Polaków?

I nie musimy myśleć co naszemu dziecku może być potrzebne, bo znajdziemy to w pudełku. Efekt? Finlandia jest zaliczana do krajów o najniższym współczynniku umieralności dzieci na świecie! I trudno się dziwić, że Szkocja bierze z niej przykład.

„To bardzo łatwy do zrealizowania i sprawdzony pomysł, który ma realny wpływ na zredukowanie śmiertelności wśród noworodków i materialne wspomożenie rodziców. Dostarczając takiego baby boxa każdej rodzinie, która wzbogaciła się o potomka, chcemy wspierać wszystkich, ale mamy świadomość, że nasza pomoc przyda się najbardziej dzieciom z rodzin biednych” – tłumaczyła założenia programu szkocka szefowa rady ministrów.

Koszt wyprodukowania jednego baby boxa wyniesie 100 funtów, ale urzędująca administracja nie chce zdradzić jak bardzo projekt ten obciąży budżet.

D810991-3_grande

Na tym jednak projekt wspomagania dzietności się nie kończy. Oprócz wspomnianych baby boxów i sięgającego nawet 600 funtów zasiłku dla rodzin z niskimi dochodami Sturgeon obiecuje d0 2018 zatrudnić dodatkowe 500 nowych położnych („health visitors”), które odwiedzając przyszłe matki w ich domach mają dbać o prawidłowy przebieg ciąży i służyć radą. Służby medyczną mają również bliżej współpracować z rodzinami ze społecznych nizin.

“Znajdź sobie drugą żonę” – muzułmanin założył portal randkowy dla poligamistów

„Celem naszego programu jest sprawienie, aby wszystkie szkockie dzieci miały równe szanse na samym starcie” – dodaje na zakończenie premier Sturgeon.

Teksty tygodnia

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Ważne dla rodziców dzieci powyżej 16 roku życia. Sprawdź, jak nie stracić Child Benefit

W Wielkiej Brytanii Child Benefit przestaje być wypłacany w...

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Gangi rządzą Szkocją?

Ponad 100 osób aresztowanych za przemyt i dystrybucję narkotyków. Jedenaścioro dzieci pod specjalną ochroną ze względu na zagrożenie ze strony gangów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie