Brytyjski Lidl tańszy niż polski?

Nie od dziś wiadomo, że wielkie sieci handlowe potrafią umiejętnie manipulować cenami swoich produktów. Czasami robią to dość zaskakujący sposób. Towar w sklepie w jednym państwie może być wielokrotnie droższy niż ta sama rzecz kupiona w tej sieci w innym kraju.

Na tak kontrowersyjny zabieg zdecydował się ostatnio Lidl. W swojej ofercie proponował klientom szlifierki. Zarówno w Polsce, jak i na Wyspach był to podobny model różniący się jedynie wejściem do gniazdka elektrycznego. Mimo, że w Wielkiej Brytanii średnie zarobki i koszty życia codziennego są zdecydowanie wyższe niż nad Wisłą, Lidl ustalił tam podejrzenie wysoką cenę szlifierek. W Polsce kosztowały one niespełna 120 zł, podczas gdy w Wielkiej Brytanii zaledwie 19,99 funta. Jak łatwo obliczyć biorąc pod uwagę minimalne wynagrodzenie na Wyspach na wspomniany sprzęt wystarczy pracować zaledwie 3 godziny, a w Polsce aż 10.

Lidl tłumaczy, że cena każdego produktu dla danego kraju jest ustalana indywidualnie. Przy podejmowaniu takiej decyzji branych jest pod uwagę wiele czynników, przede wszystkim ekonomicznych, związanych z podatkami, kursem walut, kosztem transportu itp. Ponadto sieć ma swoim asortymencie wiele urządzeń elektronicznych tańszych w Polsce niż w Wielkiej Brytanii.

Teksty tygodnia

Wojna w Szkocji trwa! Atak maczetą i spalone auto

W poniedziałek dwóch mężczyzn trafiło do szpitala po brutalnym ataku maczetą. W tym samym dniu znaleziono spalone doszczętnie auto. Wojna w Szkocji trwa, gangi nadają rytm codziennemu funkcjonowaniu Glasgow.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Elektroniczne bramki na lotniskach wracają dla posiadaczy brytyjskich paszportów

Elektroniczne bramki na lotniskach w krajach należących do UE będą znowu dostępne dla posiadaczy brytyjskich paszportów.

Wracają paszporty dla zwierząt – nowe zasady i koszty

Porozumienie pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią dotyczącą korzystania z bramek paszportowych na lotniskach ułatwi życie także właścicielom zwierząt. Wrócą bowiem paszporty dla zwierząt.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie