PiS przeciwko inicjatywie „Świecka szkoła”

Rząd PiS definitywnie odrzucił projekt „Świecka szkoła”. We wtorek rząd oficjalnie odrzucił obywatelską inicjatywę, pod którą podpisało się  150 tys. obywateli. Jeśli rząd zgodziłby się na tę propozycję, to rodzice ponosiliby koszty finansowania zajęć z religii.

Świecka szkoła” to obywatelski projekt zakładający nowelizację ustawy o systemie oświaty. W myśl koncepcji, za zajęcia z religii nie płaciłoby już państwo, ale rodzice lub związki wyznaniowe. Do złożenia nowelizacji w Sejmie konieczne było zebranie 100 tys. podpisów, zebrano ich 150 tys. Ostatecznie propozycja nowelizacji ustawy została złożona w Sejmie na początku października ubiegłego roku – tuż przed wyborami parlamentarnymi.

– Chodzi nam o przeniesienie kosztów finansowania religii na organizację, która się tego podejmuje. Uważamy, że polska szkoła jest niedofinansowana, a środki, które w tej chwili są przeznaczone na ten cel, mogą zostać przeznaczone na inny cel edukacyjny – mówił Damian Raczkowski, jeden z inicjatorów projektu.

Chociaż inicjatywa wydaje się być sensowną propozycją, która odciążyłaby budżet państwa, to jednak została ona odrzucona. Zdaniem ministrów, finansowanie zajęć z religii przez związki wyznaniowe lub rodziców, którzy należą do tych wspólnot byłoby naruszeniem dwóch zasad zawartych w konstytucji: wolności religii i bezpłatności nauki.

W projekcie „Świecka szkoła” znalazła się także propozycja, aby wyłącznie uczniowie mieli prawo decydowania o udziale w lekcjach religii (szkoły ponadgimnazjalne). Zdaniem ministrów, byłoby to naruszenie praw rodziców.

Religię do szkół wprowadzono w 1990 roku. Zgodnie z rozporządzeniem rodzice mogą wybrać, czy dziecko będzie chodzić na lekcje etyki, religii, obu czy też nie będzie uczestniczyć ani w jednych, ani w drugich. Od 2007 roku ocena z religii lub etyki jest wliczana do średniej ocen.

Jak wynika z danych Episkopatu Polski, na religię uczęszcza: w przedszkolach 83,9 proc. dzieci, w szkołach podstawowych – 91,5 proc uczniów., w gimnazjach – 90,8 proc., w liceach ogólnokształcących – 84,8 proc., technikach i liceach zawodowych – 84,6 proc., a w szkołach zawodowych – 89,5 proc.

Zajęcia z etyki z roku na rok wybiera coraz więcej uczniów – obecnie już w 4 tys. szkół w Polsce są prowadzone zajęcia z etyki.

Teksty tygodnia

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Cięcia w świadczeniach socjalnych dotkną najbiedniejszych!

Zmiany wprowadzane zgodnie z planami rządu w PIP miały aktywizować zawodowo osoby zdolne do podjęcia pracy. Jednak w praktyce dotkną najuboższych. Nowa punktacja sprawi, że ponad 700 000 rodzin popadanie w skrajne ubóstwo.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie