Szwajcaria się zbroi. Wojsko ćwiczy na wypadek rozpadu Unii

Na terytorium Szwajcarii rząd przeprowadził operację wojskową pod kryptonimem „Conex 15”. Szwajcarska armia  przygotowuje się na obronę kraju przez potencjalnym zagrożeniem związanym z napływem nielegalnych imigrantów. 

Szwajcarski rząd podjął decyzję o przeprowadzeniu operacji militarnej pod kryptonimem Conex 15. Ćwiczenia wojska miały być symulacją potencjalnego zagrożenia wynikającego z napływu uchodźców, wzrostu zagrożenia terroryzmem i braku spójnej polityki Unii wobec kryzysu. Jak można było przeczytać na stronie internetowej rządu Szwajcarii, ćwiczenia zakładały jedynie „hipotetyczną sytuację” powszechnego chaosu i rozpadu Unii Europejskiej.

- Advertisement -

Władze Szwajcarii, chciały w ten sposób sprawdzić, czy wojsko jest w stanie poradzić sobie z sytuacją zagrożenia kraju samodzielnie – bez pomocy krajów ościennych. Ćwiczenia trwały 10 dni, uczestniczyło w nich 5 tysięcy żołnierzy, którzy mieli współpracować z pogranicznikami na przejściach granicznych.

Jednak decyzja władz o przeprowadzeniu operacji spotkała się z krytyką opinii publicznej. Podczas weekendu setki tysięcy osób protestowały na ulicach Bazylei przeciwko działaniom rządu. Doszło do starć między demonstrantami a policją.

Jak mówi Ueli Maurer, szef szwajcarskiego ministerstwa obrony, armia planowała taką operację od wielu lat, a jej przeprowadzenie nie jest związane z obecnym kryzysem na granicach.

Jednak zdaniem środowiska międzynarodowego nie są to wyłącznie ćwiczenia militarne sprawdzające skuteczność armii w „hipotetycznej sytuacji”. Dziennikarze jednoznacznie interpretują działanie armii jako sygnał nieuchronnie zbliżającego się zagrożenia spowodowanego przez kryzys migracyjny. Zwłaszcza że wojsko szwajcarskie jest jednym z najlepiej zorganizowanych na świecie. W ciągu 72 godzin jest w stanie przeprowadzić pełną mobilizację, chociaż nie ma pełnoetatowych żołnierzy. Większość armii trzyma swoją broń we własnych domach jako obowiązek spełnienia służby wojskowej.

Co więcej szwajcarska armia stale szkoli obowiązkowo poborowych. Rocznie szkolonych jest około 23 tysięcy obywateli, a szkolenie trwa od 18 do 21 tygodni. Jeśli więc tak przygotowana armia jest postawiona w stan gotowości, nie pozostaje nic innego, jak zgodzić się z interpretacją sytuacji dziennikarzy.

(m)

Teksty tygodnia

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie