piątek, 20 września, 2024

Przełomowy test na raka prostaty ze śliny

Opracowano zupełnie nowy test, który trwa „kilka sekund” i może wykryć raka prostaty dokładniej niż badanie krwi. Zespół naukowców z Londynu uważa, że test może „odwrócić bieg wydarzeń” w walce z chorobą. Bowiem test wykonuje się z pobranej śliny i jest on znacznie bardziej prosty niż dotychczasowa diagnostyka.

Rak prostaty dotyka 1 na 8 mężczyzn w Wielkiej Brytanii. Wczesna diagnoza daje największe szanse na skuteczne leczenie i przeżycie – dlatego eksperci są zachwyceni, że znaleźli alternatywny sposób badania raka i jego wczesnego wykrywania.

Pomysłodawcy testu

Test ze śliny wymyślili naukowcy z Institute of Cancer Research i Royal Marsden NHS Foundation Trust. Próbka DNA ze śliny zostaje pobrana w ciągu kilku sekund i według naukowców test będzie dokładniejszy niż obecne testy krwi na rynku. Prezentując swoje odkrycia na największej na świecie konferencji poświęconej nowotworom, Ros Eeles, profesor onkogenetyki w ICR, wyjaśnił: „Dzięki temu testowi możliwe byłoby odwrócenie losów raka prostaty. Wykazaliśmy, że prosty, tani test plwociny, identyfikujący mężczyzn o podwyższonym ryzyku ze względu na ich skład genetyczny, jest skutecznym narzędziem do wczesnego wykrywania raka”.

Jak działa test na raka prostaty?

Działanie testu polega na poszukiwaniu sygnałów genetycznych w ślinie, które są powiązane z rakiem prostaty. Test badano na 6000 europejskich mężczyzn. Wszyscy byli w wieku od 55 do 69 lat – wieku, w którym ryzyko zachorowania na raka prostaty jest zwiększone. Po pobraniu śliny, test obliczył poligeniczny wynik ryzyka (PRS) każdego z mężczyzn. Wynik ten opiera się na 130 wariantach genetycznych w kodzie DNA, które są powiązane z rakiem prostaty.

W przypadku osób o najwyższym ryzyku genetycznym, test zwrócił mniej wyników fałszywie dodatnich niż test PSA, wykrył osoby z rakiem, które zostałyby pominięte przez sam test PSA i wykrył większy odsetek agresywnych nowotworów niż test PSA, powiedział ICR.

Test dokładnie zidentyfikował również mężczyzn z rakiem prostaty, którzy zostali pominięci w badaniu MRI.

Statystyki raka prostaty są przerażające

Przewiduje się, że liczba mężczyzn, u których zdiagnozuje się raka prostaty na całym świecie podwoi się do 2,9 miliona rocznie do 2040 roku, a roczna liczba zgonów wzrośnie o 85%. Już teraz jest to najczęstsza forma raka u mężczyzn w ponad 100 krajach.

Dokładne przyczyny raka prostaty nie są znane, ale istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę. Należą do nich:

  • Wiek: Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Większość przypadków raka prostaty jest wykrywana u mężczyzn po 65 roku życia.
  • Historia rodzinna: Jeśli u ojca lub brata mężczyzny zdiagnozowano raka prostaty, ma on większe ryzyko zachorowania na tę chorobę.
  • Mutacje genetyczne: Niektóre mutacje genetyczne, takie jak BRCA1 i BRCA2, mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka prostaty.
  • Styl życia: Niektóre badania sugerują, że dieta bogata w tłuszcze nasycone i przetworzone mięso może zwiększać ryzyko zachorowania na raka prostaty. Z kolei dieta bogata w owoce i warzywa może zmniejszać ryzyko.

Leczenie raka prostaty

Leczenie raka prostaty zależy od kilku czynników, w tym od wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia, stopnia zaawansowania raka oraz agresywności raka. Możliwości leczenia obejmują:

  • Aktywne nadzorowanie: W przypadku niektórych mężczyzn z rakiem prostaty o niskim stopniu złośliwości leczenie może nie być konieczne. Zamiast tego lekarz może zalecić regularne badania i testy PSA w celu monitorowania wzrostu lub rozprzestrzeniania się raka.
  • Chirurgia: Chirurgia polega na usunięciu całej prostaty (radykalna prostatektomia) lub tylko części prostaty (prostatektomia częściowa).
  • Promieniowanie: Promieniowanie może być stosowane do zabicia komórek rakowych prostaty. Może być stosowane przed operacją, po operacji lub jako samodzielne leczenie.
  • Hormonoterapia: Hormonoterapia obniża poziom męskich hormonów (androgenów) w organizmie, co może spowolnić lub zatrzymać wzrost komórek rakowych prostaty.
  • Chemioterapia: Chemioterapia to stosowanie leków do zabijania komórek rakowych. Stosuje się ją zazwyczaj w przypadku zaawansowanego lub rozprzestrzenionego raka prostaty.

Rokowanie

Rokowanie w przypadku raka prostaty zależy od wielu czynników, w tym od wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia, stopnia zaawansowania raka oraz agresywności raka. Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni z rakiem prostaty o niskim stopniu złośliwości mają bardzo dobre rokowanie. Jednak u mężczyzn z rakiem prostaty o wysokim stopniu złośliwości rokowanie jest gorsze.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?