Poppy Day, czyli o co chodzi z tymi maczkami…

Duża grupa Polaków, a zwłaszcza emigrantów nowoprzybyłych do Wielkiej Brytanii nie zna zwyczaju związanego z Dniem Pamięci. Nie wiedzą też, co oznacza papierowy mak przyczepiony do płaszczy Brytyjczyków. Niektórzy widzą w nim jabłko, inni jakiś egzotyczny kwiat, a co tak naprawdę oznacza?

W Polsce 11 listopada obchodzi się Dzień Niepodległości, a w Anglii właśnie wtedy przypada Remembrance Day, czyli Dzień Pamięci. Potocznie święto nazywane jest Poppy Day ze względu na doczepiane maczki (z ang. „poppy” to mak), jakie nosi się już od pierwszych dni listopada ku pamięci poległych podczas obu wojen światowych.

Dlaczego mak?
Tutaj wiele do powiedzenia miała historia I wojny światowej. Jak wiadomo, Flandria była miejscem najbardziej krwawych walk stoczonych w okresie 1914-18. Na wyniszczonej ziemi rosły maki, które, jak głosi legenda, dodawały otuchy walczącym. John McCrae, lekarz służący w Kanadyjskich Siłach Zbrojnych, opisał w 1915 roku szokujący obraz jaki tam zobaczył w wierszu „Na polach Flandrii” („In Flander fields”). Z biegiem lat, wiersz stał się symbolem walki i poświęcenia, rozpoznawalnym na całym świecie, a maki symbolem krwi obrońców ojczyzny, która wsiąkała w ziemię.
Co roku, w listopadzie na terenie Wielkiej Brytanii maczki sprzedawane są przez Królewski Legion Brytyjski (The Royal British Legion), organizację charytatywną pomagającą weteranom wojny. Pieniądze zgromadzone dzięki ich sprzedaży przekazywane są w UK na Royal British Legion Poppy Appeal, dobroczynną fundację mającą na celu opiekę i pomoc materialną dla osób, które służyły bądź służą w Brytyjskich Siłach Zbrojnych.

2 minuty ciszy
11 listopada 1918 roku I Wojna Światowa dobiegła końca. Symbolicznie w tym dniu, dokładnie o godz. 11:00 oddawany jest hołd poległym w postaci dwuminutowej ciszy.
Znany jest również zwyczaj „Remembrance Sunday”. W każdą niedzielę, najbliższą 11 listopada, mają miejsce ceremonie przy pomnikach wojen, składane są wiązanki.
Wtedy również zapada dwuminutowa cisza. Główna ceremonia w UK odbywa się przy The Cenotaph w Whitehall, gdzie zbierają się najważniejsze osoby w państwie, premier, rodzina królewska i oczywiście zasłużeni weterani wojenni.
Ewa Dzikiewicz / Fot. Getty Images

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ojciec Sary Sh. w rozmowie telefonicznej wyznał, że „legalnie karząc” swoją córkę zabił ją

Ojciec 10-letniej Sary Sh. zabił swoją córkę. Uciekając do Pakistanu, 42-letni Urfan Sh. zadzwonił na policję i wyznał, iż „pobił ją za mocno”, gdy chciał dać jej nauczkę. W domu w Woking zostawił również odręcznie napisaną notatkę, w której przyznaje, że karząc swoją córkę, za to, że była niegrzeczna, nie miał zamiaru pozbawiać jej życia, ale „stracił rozum”.

Podwyżka akcyzy na paliwo zostanie wprowadzona „teraz albo nigdy” 

Oczekuje się, że "fuel duty" wzrośnie w ramach zbliżającego się Autumn Budget. Zgodnie z przewidywania ekspertów akcyza na paliwo może wzrosnąć nawet o 7 pensów na litrze. Obecnie stawka wynosi 52,95 pensa i przynosi około 25 mld funtów do budżetu państwa.

Rząd znów zapowiada koniec leasehold w UK. Co to właściwie znaczy?

Leasehold to bardzo popularna i kontrowersyjna forma własności nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Daje ona prawo użytkowania nieruchomości.

Co czwarty Brytyjczyk nie dzwoni na pogotowie. Nie wierzą, że otrzymają pomoc na czas

Co czwarty Brytyjczyk nie wierzy, że dzwoniąc na pogotowie otrzyma pomoc na czas. Niektórzy idą do szpitala nawet pieszo

Liczba osób bezrobotnych w Londynie na najwyższym poziomie od trzech lat

Odsetek bezrobocia w Londynie sięgnął 5,5% w okresie od czerwca do sierpnia 2024 roku, jak wynika z oficjalnych danych przedstawionych przez ONS. Ostatni raz taka liczba osób mieszkających w brytyjskiej stolicy pozostawała bez pracy trzy lata temu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie