piątek, 20 września, 2024

Polski smak w Wielkiej Brytanii – 5 najbardziej popularnych potraw

Kuchnia polska stała się rozpoznawalnym „znakiem firmowym” naszego kraju na Wyspach Brytyjskich. To niewątpliwie efekt wielowiekowej tradycji, ale także licznie mieszkającej emigracji. Polacy w UK chętnie gotują i zapoznają Brytyjczyków z naszą kuchnią. Do stosunkowo nielicznych wcześniej w Wielkiej Brytanii polskich placówek oferujących typowo polskie dania i przysmaki, dołączyły jak grzyby po deszczu, kolejne sklepy, delikatesy, cukiernie i restauracje. Oferują one nasze rodzime wytwory, a duża część z nich, co ciekawe, nie jest nawet prowadzona przez naszych rodaków.

Kuszący barszczyk

Najbardziej zasmakowały „obcym” podniebieniom oferowane w polskich punktach bigos, pierogi, gołąbki, placki ziemniaczane z gulaszem, a także zrazy i kotlet schabowy. Dużą popularnością cieszą się poza tym nasze zupy, takie jak np. barszczyk czerwony, żurek i zupa grzybowa, jak również desery, głównie naleśniki i makowce.

Polskie produkty coraz częściej możemy znaleźć w prowadzonych „na rogu” sklepach hinduskich i hipermarketach, na przykład w Morrisonie, gdzie możemy kupić przetwory z Krakusa, jak np. (sałatki i konfitury), ale także polską wędlinę paczkowaną. Większość z nas jednak korzysta z usług mniejszych sklepów, usytuowanych bliżej domu, również w tym przypadku także kupno polskich produktów nie nastręcza zbytnich trudności. – Sklep z polskimi produktami prowadzimy razem żoną od października 2005. Od samego początku w naszym asortymencie znajdują się tylko i wyłącznie polskie produkty. Wśród klientów przeważają oczywiście nasi rodacy, pozostałą część stanowią jednak Anglicy, Słowacy, Węgrzy, Czesi i Rosjanie. Wśród wielonarodowej klienteli widać występujące wyraźnie różnice. Na przykład Słowacy, Czesi i Rosjanie gustują w naszych produktach, gdyż są bardzo podobne do ich rodzimych. Natomiast Anglicy…są ich ciekawi, ale trudno im się przestawić, odstawiając na bok typowy „Fish & Chips”.

Wpływ turystyki

Anglicy są zainteresowani polską kuchnią, szczególnie jeżeli byli w Polsce na wakacjach. Turystyka ma ogromny wpływ na popularność polskiej kuchni. Większość Anglików jak już raz spróbują, chwalą bardzo naszą kuchnię

5 najczęściej zamawianych polskich dań w UK

Wśród polskich potraw największą popularnością cieszą się pierogi. Popularność pierogów w Wielkiej Brytanii wynika z ich pysznego smaku, różnorodności, przystępności, łatwości przygotowania, uniwersalności i wartości kulturowej. Brytyjczycy najwyraźniej pokochali pierogi. Ponadto popularne są bigos, gołąbki, placki ziemniaczane oraz kotlety schabowe.

Przepisy na tradycyjne dania

Przepis na pierogi:

Farsz: około 20 dkg suszonych grzybów, 2 kilogramy kiszonej kapusty, 3 – 4 dość duże cebule, 4 jajka, pieprz i sól do smaku, troszkę masła lub oleju.
Ciasto na pierogi: 1 kg mąki, 2 jajka, 1 szklanka ciepłej wody, 4 dkg masła, sól.

Farsz: Kapustę popróbować – jeśli jest bardzo kwaśna wypłukać. Gotować około pół godziny w małej ilości wody z dodatkiem listka laurowego i ziela angielskiego. Odcedzić. Dobrze odcisnąć. Grzyby wypłukać, gotować do miękkości tj. około pół godziny. Łyżką cedzakowa wyjąć grzyby z wywaru. Z wywaru można zrobić zupę grzybową. Można zostawić w zupie kilka czapeczek grzybów. Grzyby i kapustę zemleć w maszynce. Cebulkę drobno pokroić. Przesmażyć na oleju lub maśle – zeszklić. Dodać zmieloną kapustę, grzyby i jedno jajko. Smażyć kilka minut dokładnie mieszając. Dodać pieprz i sól do smaku. Wystudzić. Dodać trzy całe jaja i dokładnie wymieszać. Nadzienie jest gotowe.

Ciasto na pierogi: Zagnieść ciasto na stolnicy. Starannie wyrobić. Podzielić na części (takie na raz do rozwałkowania). Zawinąć w folię, by nie obsychało.
Pierogi: Każdą część rozwałkować cieniutko. Kroić na kwadraty 6cm x 6cm. Połowę obwodu wzdłuż brzegu posmarować delikatnie wodą (jeśli dobrze się lepi nie jest to konieczne). Na środek włożyć farsz. Składać na pół na prostokąt lub trójkąt (to jest kwestia gustu lub fantazji…) Zlepiać pierogi uważając, by nie zatłuścić farszem brzegów (pierogi mogą się wtedy rozklejać). Zlepiając pierogi delikatnie kleimy ciasto, by powstała ładna falbanka… Pierogi gotujemy porcjami w dużym płaskim garnku w lekko osolonej wodzie. Mieszamy po włożeniu, żeby nie przywarły. W 2-3 minuty od wypłynięcia wyjmujemy łyżką na durszlak. Przekładamy na miskę i krasimy delikatnie masłem, żeby się nie pozlepiały…

Przepis na bigos klasyczny:

Potrzebne wiktuały:
2 kg białej kapusty świeżej, 2 kg białej kapusty kiszonej, 0,5 kg czerwonego mięsa (wieprzowiny lub dziczyzny), 0,25 kg kiełbasy (zwyczajnej, myśliwskiej lub śląskiej),
0,25 kg boczku wędzonego, kilka grzybów leśnych, świeżych lub suszonych, pieprz czarny, nie zmielony, sól, listek laurowy.
Posiekaną drobno kapustę świeżą i kiszoną z pieprzem, solą, częścią grzybów i listkiem laurowym długo dusić aż do miękkości (2-3 godziny). Boczek pokroić, stopić lekko na patelni i w tym tłuszczu podsmażyć rozdrobnione mięso i kiełbasę. Z uduszonej kapusty zlać nadmiar wody (jeśli jest nadmiar) i dodać do tego podsmażone mięso, boczek i kiełbasę razem z tłuszczem z patelni. Całość dusić tak długo jak się da (czym dłużej, tym lepiej). Potrawa po przyrządzeniu powinna mieć gęstą konsystencję i po podaniu na talerz nie powinna z niej wyciekać woda. Powinna mieć lekko kwaskowy, (ale nie przesadnie) smak i mieć silną woń wędzonki i ew. dziczyzny.
Bigos, jako jedno z nielicznych dań nie traci walorów smakowych przy wielokrotnym odgrzewaniu, a wręcz przeciwnie, po każdym kolejnym odgrzaniu coraz lepiej się „przegryza”. Pomiędzy odgrzewaniem można bigos przemrozić, np. trzymając zimą za oknem, co również pozytywnie wpłynie na jego smak.

Przepis na gołąbki:

Składniki:
główka kapusty, 400g ryżu, 4 cebule, 20g suszonych grzybów, oliwa do smażenia, sól i pieprz do smaku, koncentrat lub przecier pomidorowy.
Wieczorem, dzień przed robieniem gołąbków należy namoczyć w garnku z wodą suszone grzyby. Rano gotujemy je do miękkości.
Duży garnek (taki, do którego zmieści się cala główka kapusty) w 1/2 napełniamy wodą, solimy i doprowadzamy do wrzenia. Kapustę oczyszczoną z wierzchnich liść płuczemy pod bieżącą wodą i wkładamy do garnka (głąbem do góry) tak, aby możliwie jak największa jej część była zanurzona. W kapuściany kaczan wbijamy widelec o ostrych zębach, którym unieruchomimy kapustę. Nożem odcinamy kapuściany liść u samej nasady i delikatnie oddzielamy go od główki. Niech chwilę popływa w gotującej się wciąż na małym ogniu wodzie, a my w tym czasie robimy to samo z kolejnym liściem. Sparzone liście układamy jeden na drugim na talerzu wypukłą stroną ku górze, by ociekły z wody i wystygły.
Gotujemy ryż, smażymy cebulę i siekamy gotowane grzyby. Mieszamy razem, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Z kapuścianych liści odcinamy delikatnie największe zgrubienia, tak by nie przedziurawić ich. Na tak przygotowane liście nakładamy farsz i zawijamy (najpierw składamy do środka dwa przeciwległe boki a później zwijamy w rulon).
Gołąbki układamy w naczyniu na jednym z wierzchnich liści. Najlepiej nadają się na pieczenie gołąbków naczynia żaroodporne, kamionkowe lub całe z metalu (bez ebonitu). Gdy garnek jest pełen gołąbków solimy je lekko z wierzchu i dajemy na wierzch trochę koncentratu lub przecieru pomidorowego, aby liście się nie rozgotowały. Zalewamy gołąbki wodą do połowy wysokości garnka, przykrywamy kolejnym kapuścianym liściem i wkładamy do gorącego piekarnika na około godzinę.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?