piątek, 20 września, 2024

W UK na realne podwyżki mogą liczyć tylko najlepiej zarabiający

Jak wynika z analiz brytyjskiego Institute for Fiscal Studies (IFS) na podwyżki mogą liczyć najlepiej zarabiający mieszkańcy Londynu, a pracownicy zatrudnieni w pozostałych częściach Wielkiej Brytanii i innych sektorach gospodarki doświadczyli cięć w realnych płacach.

W Londynie od lutego 2020 roku realne zarobki wzrosły średnio o 5 proc., co przekłada się na podwyżkę pensji do 4400 funtów (przed opodatkowaniem). Pracownicy mieszkający w strefie podmiejskiej Londynu mogli liczyć na podwyżkę na poziomie 4,5%. Z kolei w skali całego kraju również wynagrodzenia poszły w górę, ale tylko o 2,7%. Niemniej, tym danych analitycy z IFS przyjrzeli się jeszcze bliżej. Odwołując się do danych płacowych pozyskanych z HMRC, okazało się, że wzrost wynagrodzeń od początku wybuchu pandemii koncentrował się tylko w niektórych sektorach gospodarki — konkretnie w IT, w usługach biznesowych i w finansach — a więc branżach tradycyjnie powiązanych z Londynem.

Badanie przeprowadzone IFS wykazało, że podczas gdy zarobki pracowników w niektórych sektorach, takich jak produkcja, edukacja i hotelarstwo, spadły w ujęciu skorygowanym o inflację, to w przypadku osób zatrudnionych w londyńskich City czy pracujących w branży IT mieliśmy do czynienia ze wzrostem zarobków. I to właśnie miało mieć tak znaczący wpływ na ogólny wzrost wynagrodzeń w stolicy.

Jacy pracownicy w UK mogą liczyć na podwyżki?

Badanie IFS wykazało, że największe realne podwyżki płac w latach 2020-23 odnotowali pracownicy w sektorze energetycznym oraz administracji i wsparcia, które odnotowały wzrosty o blisko 10%. Usługi dla biznesu zanotowały wzrosty o 8,6%, a płace w finansach – mimo spadku ze szczytu w połowie 2022 – były o 7,6% powyżej poziomu sprzed pandemii. Zyski w sektorze IT wzrosły o 5,5%.

Generalnie brytyjski rynek pracy nadal znajduje się w trudnej sytuacji, szczególnie jeśli umieścimy go w perspektywie odbicia pocovidowego. W skali całego kraju nadal brakuje rąk do pracy, liczbę wakatów szacuje się na milion, pracodawcy mają problemy z rekrutacją nowych pracowników, a ogólna kondycja rynku pracy jest gorsza od 1% do 4% w porównaniu do czasów przed wybuchem pandemii.

Widać więc wyraźnie, że brytyjski rynek pracy rozwija się bardzo nierównomiernie, a na odczuwalne podwyżki mogą liczyć tylko najlepiej zarabiający.

Czy rozwarstwienie zarobków będzie postępować?

— Nierówności w średnich zarobkach w całym kraju spadały w ciągu dwóch dekad poprzedzających pandemię, a najbiedniejsze obszary odnotowały najwyższy wzrost płac. Od 2020 roku obserwujemy odwrócenie tego trendu, a silny wzrost płac w usługach biznesowych przynosi korzyści najlepiej zarabiającym londyńczykom — jak komentuje Xiaowei Xu, starszy ekonomista ds. badań w IFS.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?

Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?