piątek, 20 września, 2024

Bank Anglii podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od 15 lat

Po raz kolejny Bank Anglii zdecydował się podnieść stopy procentowe, tym razem do poziomu 5,25 proc., co jest już czternastą podwyżką z rzędu.

Walcząc o sprowadzenie wysokiej inflacji do poziomu 2 proc. Bank Anglii zdecydował się podwyższyć stopy procentowe do najwyższego poziomu od 15 lat. Czternasta podwyżka z rzędu była zgodna z prognozami analityków City.

Kolejna podwyżka stóp procentowych

Niektórzy ekonomiści obawiali się, że Bank Anglii zwiększy prawdopodobieństwo recesji podnosząc stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego, jednak zdecydowano się na skromniejszą podwyżkę dzięki spadkowi rocznej stopy inflacji w Wielkiej Brytanii.

Warto wspomnieć, że dwóch członków Monetary Policy Committee głosowało za podwyższeniem stóp procentowych aż o 0,5% w związku z serią prognoz, które „niedoszacowały” presji inflacyjnej i możliwości powtórzenia błędu w najnowszej prognozie.

Podnosząc stopy procentowe do 5,25 proc. Bank Anglii ostrzegł przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe, że koszty pożyczek pozostaną wysokie co najmniej przez następne dwa lata.

Przypomnijmy, że wskaźnik cen konsumpcyjnych spadł w czerwcu do 7,9 proc. z 8,7 proc. w poprzednim miesiącu. Nadal jednak przewyższa on porównywalną wartość we Francji, Niemczech czy Stanach Zjednoczonych, a także przekracza prawie czterokrotnie poziom 2 proc., do którego dąży Bank Anglii.

Osłabienie gospodarki

Brytyjska gospodarka także zaczęła słabnąć w ostatnich miesiącach, a ceny nieruchomości już zaczęły spadać, co jest reakcją na wyższe koszty pożyczek. Z kolei badania przedsiębiorstw pokazują, że znaczna część sektora przemysłowego znajduje się w recesji.

Bank Anglii stwierdził, że silny popyt na pracowników, który pcha płace w górę oraz wzrost kosztów usług, który dopiero osiągnął szczyt, stanowią trwałą przeszkodę dla obniżenia inflacji.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Ryanair ostrzega podróżnych przed „zakłóceniami” w sierpniu

Pasażer z nadwagą utknął na 3 godziny w samolocie na Heathrow

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?