Brytyjczyków nie stać na kupno nieruchomości w Londynie

Jak wynika z danych przedstawionych przez agencję Hamptons, mieszkańcy stolicy Wielkiej Brytanii kupili w tym roku 32 600 domów poza obwodnicą miasta M25. W sumie stanowi to 7,7 procent całej sprzedaży nieruchomości poza stolicą.

Jak czytamy na łamach portalu „The Evening Standard”, tzw. first-time buyers stanowią (rekordowe!) 30 procent osób opuszczających Londyn w tym roku. Powodem ich wyprowadzki jest zakup nieruchomości właśnie poza stolicą. Wydają na nią średnio 429 800 funtów, a gdyby kupili swój pierwszy dom w Londynie, zapłaciliby za niego prawie 100 tysięcy funtów więcej (dokładnie 96 590 GBP).

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, który w brytyjskich mediach określany jest wręcz mianem eksodusu? Otóż osoby, które wchodzą na drabinę nieruchomości i chcą kupić swój pierwszy dom, zostały mocno dotknięte przez rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych, wynikające z idących w górę stóp procentowych.

Ceny domów wykańczają mieszkańców Londynu

Tylko w zeszłym miesiącu oprocentowanie dwuletnich kredytów hipotecznych wzrosło do najwyższego poziomu od 2008 roku, czyli do 6,7 proc. Z kolei w przypadku kredytów pięcioletnich wartość ta poszła w górę do poziomu 6,17 proc. Tak duże koszty uzyskania pożyczki na zakup domu dosłownie wypychają londyńczyków — zwłaszcza first-time buyers — poza miasto, w którym mieszkają.

Konkrety przedstawiają się w tej kwestii następująca. Wyprowadzka poza Londyn sprawia, że hipoteka w skali roku staje się tańsza o 12 tysięcy funtów, a typowa rata takiego kredytu miesięcznie jest niższa o 220 funtów.

Jak czytamy na łamach „The Evening Standard”, sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w połączeniu z rosnącymi kosztami życia okazała się czynnikiem decydującym dla wielu mieszkańców Londynu. 85 procent tych, którzy opuścili stolicę, wybrało obszar, w którym ceny domów są niższe.

Coraz więcej londyńczyków opuszcza stolicę

Jeśli ten trend się utrzyma, analitycy Hamptons szacują, że w tym roku 53 780 londyńczyków na stałe opuści stolicę. Wyprowadzi się z miasta i kupi dom gdzie indzie. Aby spojrzeć na tę liczbę z perspektywy, jest to prawie tyle samo, co liczba domów sprzedanych w Walii w 2022 (56 000).

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Teksty tygodnia

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie