piątek, 20 września, 2024

Brytyjczyków nie stać na kupno nieruchomości w Londynie

Jak wynika z danych przedstawionych przez agencję Hamptons, mieszkańcy stolicy Wielkiej Brytanii kupili w tym roku 32 600 domów poza obwodnicą miasta M25. W sumie stanowi to 7,7 procent całej sprzedaży nieruchomości poza stolicą.

Jak czytamy na łamach portalu „The Evening Standard”, tzw. first-time buyers stanowią (rekordowe!) 30 procent osób opuszczających Londyn w tym roku. Powodem ich wyprowadzki jest zakup nieruchomości właśnie poza stolicą. Wydają na nią średnio 429 800 funtów, a gdyby kupili swój pierwszy dom w Londynie, zapłaciliby za niego prawie 100 tysięcy funtów więcej (dokładnie 96 590 GBP).

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, który w brytyjskich mediach określany jest wręcz mianem eksodusu? Otóż osoby, które wchodzą na drabinę nieruchomości i chcą kupić swój pierwszy dom, zostały mocno dotknięte przez rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych, wynikające z idących w górę stóp procentowych.

Ceny domów wykańczają mieszkańców Londynu

Tylko w zeszłym miesiącu oprocentowanie dwuletnich kredytów hipotecznych wzrosło do najwyższego poziomu od 2008 roku, czyli do 6,7 proc. Z kolei w przypadku kredytów pięcioletnich wartość ta poszła w górę do poziomu 6,17 proc. Tak duże koszty uzyskania pożyczki na zakup domu dosłownie wypychają londyńczyków — zwłaszcza first-time buyers — poza miasto, w którym mieszkają.

Konkrety przedstawiają się w tej kwestii następująca. Wyprowadzka poza Londyn sprawia, że hipoteka w skali roku staje się tańsza o 12 tysięcy funtów, a typowa rata takiego kredytu miesięcznie jest niższa o 220 funtów.

Jak czytamy na łamach „The Evening Standard”, sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w połączeniu z rosnącymi kosztami życia okazała się czynnikiem decydującym dla wielu mieszkańców Londynu. 85 procent tych, którzy opuścili stolicę, wybrało obszar, w którym ceny domów są niższe.

Coraz więcej londyńczyków opuszcza stolicę

Jeśli ten trend się utrzyma, analitycy Hamptons szacują, że w tym roku 53 780 londyńczyków na stałe opuści stolicę. Wyprowadzi się z miasta i kupi dom gdzie indzie. Aby spojrzeć na tę liczbę z perspektywy, jest to prawie tyle samo, co liczba domów sprzedanych w Walii w 2022 (56 000).

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło! Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu
Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?
Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?