piątek, 20 września, 2024

Kryzys wokół niebezpiecznych budynków szkolnych. Rząd nie ma sobie nic do zarzucenia

Choć w całej Anglii, na skutek poważnych zagrożeń konstrukcyjnych, zamknięto ponad 100 szkół, to rząd Rishiego Sunaka nie ma sobie nic w tym względzie do zarzucenia. Premier wprost powiedział w mediach, że nie jest winny kryzysowi związanemu z RAAC. Pomimo tego, że osobiście oskarżył go o to były wysoki rangą urzędnik ministerstwa edukacji.

Kryzys wokół budynków szkolnych w UK – kto o tym wiedział?

Z początkiem tygodnia Jonathan Slater, czyli były wysoki rangą urzędnik w Ministerstwie Edukacji ujawnił, że Rishi Sunak zbagatelizował problem zagrożeń konstrukcyjnych dla budynków szkolnych w UK. Slater poinformował na łamach programu „Today” na antenie BBC Radio 4, że Sunak, sprawujący w latach 2020 – 2022 funkcję Kanclerza Skarbu, został powiadomiony o betonowej, tykającej bombie zegarowej. O licznych budynkach szkolnych i innych budynkach użyteczności publicznej grożących zawalaniem z uwagi na przestarzały materiał konstrukcyjny, jakim jest wzmocniony beton komórkowy. A przypomnijmy, że ta alternatywna forma dla tradycyjnego betonu (RAAC) była w latach 60.–90. XX w. popularnym materiałem budulcowym ze względu na swoją niższą cenę.

Slater ujawnił, że Sunak, jako ówczesny Kanclerz Skarbu, zbagatelizował apele ekspertów o przyznanie środków na remont ok. 300–400 szkół rocznie. Ministerstwo Skarbu wygospodarowało początkowo fundusze na remont 100 szkół rocznie. Później natomiast liczbę tę w ogóle zmniejszono o połowę – do 50 szkół rocznie.

Rishi Sunak broni się przed zarzutami w związku z RAAC

Rishi Sunak szybko odniósł się do tych zarzutów. Premier stwierdził, że nie można go winić za nieprzeprowadzenie wystarczającej liczby remontów. Jednocześnie zaznaczył, że jako Kanclerz Skarbu zapowiedział program odbudowy 500 szkół w ciągu 10 lat, co odpowiada 50 szkołom rocznie. – Jeśli spojrzeć na to, co robiliśmy przez poprzednią dekadę, to jest to całkowicie w zgodzie z tym, co zawsze robiliśmy – podsumował.

Opozycja krytykuje Partię Konserwatywną za kryzys

Suchej nitki na rządzie w sprawie obecnego kryzysu nie zostawia na torysach opozycja. Lider laburzystów Keir Starmer powiedział, że cała sytuacja zakrawa o farsę. – Rząd się nie przygotował. Premier ponosi tu odpowiedzialność za niektóre kluczowe decyzje. Zamiast wyjść dzisiaj i powiedzieć: 'W ten sposób naprawimy problem, który znacznie pogorszyliśmy’, członkowie gabinetu próbują zrzucić winę na innych ludzi, na ludzi w swoich własnych zespołach i chcą zasadniczo powiedzieć: 'przerzućcie odpowiedzialność na kogokolwiek, byle nie na rząd’.

Polityki rządu broni także Minister Edukacji Gillian Keegan. Minister poinformowała, że od 2015 roku wydatki rządu na infrastrukturę sięgnęły 15 mld funtów. Keegan wyjaśniła także, że problem tzw. kruchego betonu może dotyczyć 1 proc. szkół w Anglii. Z kolei Ministerstwo Edukacji już wkrótce opublikuje pełną listę szkół, których budynki mogą mieć zagrożenia konstrukcyjne.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu

Te szkoły w UK zostały zamknięte z powodu betonowej „tykającej bomby zegarowej”. Zobacz pełną listę

Horoskop na wrzesień 2023 dla czytelników “Polish Express”

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?