piątek, 20 września, 2024

Zmiany dla osób pobierających zasiłki dla niepełnosprawnych

Zgodnie z ogłoszonymi przez rząd planami osoby pobierające zasiłki dla niepełnosprawnych będą mogły otrzymać większe wsparcie, aby pracować z domu. Minister ds. pracy i emerytur, Mel Stride przedstawił szereg reform w zakresie świadczeń, aby pomóc ludziom na zasiłkach w znalezieniu pracy i zmniejszyć w ten sposób wydatki rządowe.

Na stronie rządowej czytamy, że według planu osoby niepełnosprawne i mające problemy zdrowotne otrzymają lepsze wsparcie w realizacji swojego potencjału zawodowego.

Pomoc dla osób pobierających zasiłki dla niepełnosprawnych

W ramach misji rządu polegającej na większej pomocy w znalezieniu pracy osobom pobierającym zasiłki, Ministerstwo Pracy i Emerytur rozpoczęło w tym tygodniu konsultacje. Dotyczą one zmian w ocenie zdolności do pracy osób niepełnosprawnych pobierających świadczenia.

Jak podano na stronie rządowej – zmiany stanowią kolejny krok w kierunku reformy systemu opieki społecznej. Kładzie się w nich większy nacisk na możliwość pracy zdalnej. Wiązałoby się to również z większym wsparciem dla samych pracodawców.

Zmiana na lepsze czy na gorsze?

Minister ds. pracy i emerytur, Mel Stride, powiedział w parlamencie, że zmiany w ocenie dotyczącej osób pobierających zasiłki nie będą miały wpływu na osoby u kresu życia lub z poważnymi problemami w uczeniu się.

Organizacje charytatywne twierdzą jednak, że zmiany mogą być „katastrofalne” w skutkach. Mogą zmusić do pracy osoby pobierające zasiłki dla niepełnosprawnych, gdy tak naprawdę osoby te nie będą się czuły na siłach do podjęcia pracy.

James Taylor, z organizacji charytatywnej Scope na rzecz równości osób niepełnosprawnych, nie widzi planów rządu w optymistycznych barwach. Zaznaczył, że zmuszenie ludzi do szukania pracy, gdy źle się czują, może sprawić, że staną się jeszcze „bardziej chorzy”.

– Jeśli nie spełnią rygorystycznych warunków, wstrzymane zostaną im świadczenia. W obliczu kryzysu związanego z kosztami życia może to mieć katastrofalne skutki – powiedział Taylor.

Ocena zdolności do pracy

Obecnie Ministerstwo Pracy i Emerytur rozpoczęło konsultacje w zakresie kryteriów oceny zdolności do pracy. Ma to na celu ustalenie, w jaki sposób niepełnosprawność lub choroba ogranicza zdolność wnioskodawcy do pracy.

Konsultacje mają potrwać osiem tygodni. Rząd ma nadzieję, że reformy wejdą w życie w 2025 roku, czyli już po następnych wyborach powszechnych. Według Mela Stride’a w ciągu ostatnich kilku lat na rynku pracy nastąpiła „ogromna zmiana”. Ona właśnie „otworzyła możliwości” dla osób niepełnosprawnych i cierpiących na problemy zdrowotne.

– Ocena zdolności do pracy nie odzwierciedla możliwości osoby niepełnosprawnej lub z problemami zdrowotnymi do pracy z domu. Choć wiemy, że wiele osób niepełnosprawnych tak właśnie pracuje – powiedział minister.

– Nasze plany obejmują uwzględnienie faktu, że osoby mające problemy z poruszaniem się lub cierpiące na lęki w miejscu pracy mają większą możliwość zatrudnienia w związku ze wzrostem elastyczności pracy i pracy w domu – dodał.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu

300 funtów w ramach Cost of Living Payment jesienią

„Tłuste koty” mają się dobrze w kryzysie. Dyrektorzy CEO otrzymali gigantyczne podwyżki

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?