piątek, 20 września, 2024

Theresa May: „Moja umowa brexitowa byłaby lepsza”

Theresa May trzyma się stanowiska, iż Wielka Brytania znajdowałaby się w lepszej sytuacji, gdyby parlament poparł jej umowę wyjścia UK z UE, a nie koncepcję autorstwa Borisa Johnsona.

Na antenie BBC była szefowa brytyjskiego rządu wyraziła przekonanie, że Brexit według jej pomysłu byłby dla Wielkiej Brytanii lepszym rozwiązaniem. W 2016 Theresa May stanęła na czele rządu i w obliczu niezwykle trudnego zadania — wypracowania umowy regulującej zasady opuszczenia struktur unijnych.

Polityczka Partii Konserwatywnej w swojej pracy musiała lawirować między żądaniami zwolenników twardego Brexitu a posłami, którzy chcieli pozostać w UE. Ostatecznie, umowa w kształcie nadanym przez premier May i jej gabinet została wielokrotnie odrzucana przez parlamentarzystów. Ostatecznie, nie udało się wypracować takiego modelu umowy, który zadowoliłby odpowiednią liczbę posłów.

Jak Theresa May broni swojej koncepcji wyjścia z UE?

Ostatecznie, zrezygnowała z funkcji lidera Partii Konserwatywnej i stanowiska szefa rządu. W 2019 została zastąpiona przez Borisa Johnsona i „jego” umowa brexitowa „przeszła” w Izbie Gmin i Izbie Lordów.

W szeroko zakrojonym wywiadzie na łamach podcastu Nicka Robinsona Political Thinking Theresa May podsumowała trzy burzliwe lata na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii. Odnosząc cię do kwestii umowy brexitowej zwracała uwagę, że chciała wypracować porozumienie, które brałoby także pod uwagę argumenty zwolenników pozostania w UE.

– Chciałam zapewnić Brexit, który uwzględni obawy tych 48% – mówi May w rozmowie z Robinsonem, odnosząc się do odsetka Brytyjczyków, którzy oponowali wobec wyjścia z UE. – I taką umowę, jak sądzę, wynegocjowałam – zaznacza.

Była premier zwraca uwagę na trudności, z którymi się zmagała

– Nie dałoby to żadnej ze stron w stu procentach tego, czego oczekiwały, ale postawiłoby nasz kraj w ogólnie lepszej sytuacji – dodaje. Była premier zaznacza także, że „błędem” jest opisanie jej planu jako „twardego” Brexitu, ponieważ próbowała utrzymać przewagę handlową, jaką Wielka Brytania cieszyła się w UE.

– Próbowałam wyprowadzić ludzi poza poczucie, że patrzą tylko na przeszłość – podsumowuje Theresa May.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak oceniamy brytyjski system edukacji w porównaniu z polskim? [sonda]
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
W Londynie zniszczono 25 proc. nowych kamer ULEZ. Sadiq Khan ugnie się pod presją londyńczyków?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?