piątek, 20 września, 2024

Liczba pracowników na zwolnieniach lekarskich jest najwyższa od ponad 10 lat

Stres w pracy, a także zakażenie i skutki zakażenia koronawirusem, to najczęstsze przyczyny absencji pracowników. Z najnowszego badania wynika, że aż 76 proc. pracowników wzięło w ciągu ostatniego roku wolne z powodów psychicznych.

Stres w pracy wykańcza pracowników?

Z badań przeprowadzonych przez The Chartered Institute of Personnel & Development (CIPD) wśród 918 organizacji, które reprezentują 6,5 mln pracowników wynika, że problemy psychiczne i nieradzenie sobie ze stresem prowadzi do coraz częstszych absencji w pracy. Aż 63 proc. respondentów wskazało zły stan zdrowia psychicznego jako główną przyczynę długotrwałej nieobecności w pracy. Poza tym aż 76 proc. badanych przyznało się do tego, że w ciągu ostatniego roku właśnie z powodu stresu wzięło kilka dni wolnego.

Covid nadal stanowi problem

Problemem, jeśli chodzi o absencje pracowników, wciąż jest też Covid. Aż 50 proc. ankietowanych organizacji przyznało, że zatrudniają pracowników, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyli lub nadal doświadczają skutków po zakażeniu koronawirusem. To tzw. długi Covid – stan, który utrzymuje się 12 tygodni lub dłużej. A dodajmy, że w roku poprzednim absencje spowodowane długim Covidem zgłaszało 46 proc. pracodawców.

Covid, jak zaznaczyło 37 proc. badanych firm, jest też jednym z głównych powodów krótkotrwałych nieobecności. Poza tym do krótkich absencji przyczyniają się choroby takie jak przeziębienia czy urazy układu mięśniowo-szkieletowego.

Z raportu CIPD wynika, że w zeszłym roku pracownicy byli nieobecni w pracy średnio przez 7,8 dnia. To znacznie więcej niż w 2019 r., gdy absencje trwały średnio 5,8 dnia. Ostatni rok okazał się też pod tym względem rekordowym, bo takiej liczby absencji chorobowych nie było od 2010 r. – Czynniki zewnętrzne, takie jak pandemia Covid-19 i kryzys związany z kosztami utrzymania mają głęboki wpływ na dobrostan wielu ludzi – tak podsumowała badanie Rachel Suff, starsza doradczyni ds. dobrego samopoczucia pracowników w CIPD.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiana czasu 2023: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Spór konserwatystów o podwyżkę benefitów od 2024

Czy zarabiając 4 tys. funtów w UK opłaca się wracać do Polski?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?