piątek, 20 września, 2024

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

W związku z obawami polskich emigrantów dotyczącymi 24-godzinnego limitu na policzenie głosów przez komisje wyborcze, część Polaków decyduje się nawet na wyjazd na wybory do Polski.

Zdania w kwestii wyborów do Sejmu i Senatu RP w Wielkiej Brytanii są mocno podzielone. Cześć Polaków jednak mówi wprost, że woli wyjechać na wybory do Polski. Powodem są obawy związane z niewystarczającym, bo tylko 24-godzinnym limitem czasowym na przeliczenie głosów w komisjach wyborczych na Wyspach.

Obawy Polaków związane z wyborami

Temat niepokojąco krótkiego czasu na przeliczenie głosów Polaków poza granicami kraju podjęliśmy już wcześniej w wywiadzie Polish Express przeprowadzonym z przedstawicielkami inicjatywy „Polonia Głosuje”. Zapytaliśmy przy okazji naszych Czytelników w sondzie, czy obawiają się, że część głosów Polonii przepadnie. Aż 92 proc. osób przyznało, że ma takie obawy, a jedynie 6 proc. osób stwierdziło, że ich nie ma.

O tym, że problem jest poważny świadczy również fakt, że wielu Polaków na grupach na Facebooku bardzo aktywnie komentuje ten temat. Przeliczenie głosów Polonii w czasie 24 godzin jest ich zdaniem fizycznie niewykonalne i sprawi, że wiele głosów najzwyczajniej przepadnie.

Zapytaliśmy o to użytkowników jednej z popularnych grup dla Polonii na Facebooku. Na pytania: „Jakie macie obawy w związku z wyborami do Sejmu i Senatu RP na Wyspach? Czy wręcz przeciwnie, nie macie żadnych obaw?” nie musieliśmy długo czekać.

Jeden z użytkowników napisał: „Podobno konsulaty i ambasady mają 24h na ostateczne podliczenie i wysłanie wyników. Nie są w stanie tego zrobić, a co się z tym wiąże, wiele głosów przepadnie. Zgadnijcie na kogo…”

Ktoś inny dodał: „Obawy takie, że są tylko 24h na przeliczenie głosów i głosy zza granicy mogą nie dojść na czas? A zmienił to PiS obawiając się, że większość mieszkających za granicą zagłosuje przeciwko nim”.

Inna użytkowniczka napisała: „Obawy takie, że u mnie w mieście nie mogę głosować, choć zawsze mogłam, a za daleko mam, żeby jechać po pracy. Niech sobie ten PiS w PL wybiorą, jak tak bardzo chcą”. Komentarz ten spotkał się z żywą reakcją ze strony innej osoby: „Oddajesz władzę bez walki”. I po nim przyszła refleksja: „No jeszcze zobaczę, co się da zrobić, ale widzę, że jest u nas w Szkocji o wiele mniej komisji niż ostatnio”.

W komentarzach pojawiło się też dobitne podsumowanie: „Robią wszystko, aby zmarnować nasze głosy”.

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszyscy mają wyżej wymienione obawy, chociaż osób takich jest zdecydowanie mniej. Ktoś stwierdził optymistycznie: „W samym Londynie będzie więcej komisji niż zawsze, więc tym razem zdążą na pewno”. Nie zabrakło również u niektórych rezygnacji: „Ja nie mam żadnych, co będzie to będzie”.

Wyjazd na wybory do Polski

Część Polaków przyznaje również, że wybiera się na wybory do Polski, aby nie ryzykować utraty głosów. Niektórzy piszą wprost, że pod tym kątem zaplanowali swoje odwiedziny w kraju, aby jeszcze zdążyć tam zagłosować.

Użytkowniczka grupy na FB pisze: „Ja zrezygnowałam z głosowania w UK. Swój wyjazd właśnie ułożyłam tak, aby zahaczyło o wybory. Jestem na 90 proc. przekonana ze głosy i tak nie zostaną podliczone w określonym przez (pożal się boże) ustawę czasie. Kolejna sprawa, że głosy Polonii idą pod Warszawę, a stolica władzy PiS-owi nie odda. Nie twierdzę, że nie warto głosować. Wręcz przeciwnie. Trzeba głosować, ponieważ to, co się w naszym kraju odpie***la przechodzi ludzkie pojęcie”.

A jaka jest Wasza opinia na temat wyjazdu do Polski na wybory? To dobry pomysł? Czy podzielacie obawy związane z 24-godzinnym limitem na przeliczenie głosów Polonii? Piszcie na adres: [email protected]

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak szkołę w UK oceniają polscy rodzice?

Czy głosy Polonii przepadną?

Osoby pobierające Universal Credit dostaną kary, jeśli o tym nie poinformują

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?