piątek, 20 września, 2024

Mężczyźni rzadko przechodzą na weganizm. Uważają, że to nie jest „męskie”

Naukowcy nie mają wątpliwości – mężczyźni rzadko decydują się na przejście na dietę wegańską, ponieważ postrzegają ją jako niewystarczająco „męską”. Pomocne jednak byłoby tu używanie bardziej dynamicznego, „krwistego” języka.

Dieta wegańska nie jest dla mężczyzn?

Dieta pozbawiona mięsa i produktów odzwierzęcych cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Takie menu pozytywnie wpływa na zdrowie. M.in. wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, obniża poziom cholesterolu LDL ( a zatem zmniejsza ryzyko miażdżycy), obniża ciśnienie krwi, ogranicza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, a także ogranicza wystąpienie nowotworów i chorób przewlekłych.

Jednak na dietę wegańską przechodzą głównie kobiety, które są bardziej świadome w zakresie zdrowego żywienia. I chętne, by utrzymać swoją kondycję psycho-fizyczną w dobrej formie. Jak ustalili właśnie naukowcy Uniwersytetu w Würzburgu, mężczyźni są znacznie mniej skłonni do przechodzenia na dietę wegańską, ponieważ wydaje się im ona niewystarczająco „męska”. – Mężczyźni mogą być mniej skłonni do spożywania wegańskich produktów ze względu na potrzebę wyglądania męsko. Być może gdybyśmy do opisania jedzenia [wegańskiego] użyli bardziej męskiego języka, sprawilibyśmy, że mężczyźni chętniej by je jedli – mówi Alma Scholz, która kierowała przebiegiem badania.

Język ma znaczenie

Połowie z ponad 500 osób biorących udział w badaniu zaprezentowano jedzenie wegańskie przy użyciu bardziej „męskiego” języka. I tak na przykład zamiast „burgera wywołującego efekt wow” podano im „burgera bestii”. Albo zamiast zamiast „wyśmienitego gulaszu” – „pożywny gulasz”. Język, na który reagowali mężczyźni, obejmował takie słowa jak „wędzony”, „tłusty” czy „soczysty”. Poza tym użyto chwytów językowych typu „ogromna porcja”, która zaspokoi „nawet największy apetyt”.

Badanie pokazało, że choć mężczyźni nie są zbytnio skłonni przechodzić na dietę wegańską, to język ma dla nich znaczenie. Mężczyźni wydają się być bardzo wyczuleni na sposób, w jaki jedzenie jest im przedstawiane. Gdyby miało sprawić, że poczuliby się mniej męscy, nie będą go jedli. Tymczasem dla kobiet „męski” opis jedzenia nie ma zbytnio znaczenia. Bardziej liczy się tu „treść”, a nie „forma”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

Przed wyborami do Sejmu i Senatu Polonia w UK jest zmotywowana. Ale i pełna obaw

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?