piątek, 20 września, 2024

Niemcy zachęcają UK do wynegocjowania ulepszonej umowy handlowej po Brexicie

Zaskakujące słowa padły z ust Ministra finansów Niemiec Christiana Lindnera, który zachęcił rząd Wielkiej Brytanii do wynegocjowania z Unią Europejską ulepszonej umowy handlowej. To w zasadzie pierwszy raz, od czasu podpisania umowy handlowej między UE i UK, gdy polityk dużego unijnego kraju powiedział wprost, że Brexit negatywnie odbił się także na gospodarce Wspólnoty.

Unia Europejska chciałaby zacieśnienia współpracy gospodarczej z UK?

W zaskakującym wywiadzie dla stacji BBC Christian Lindner powiedział, że w stosunkach handlowych między Wielką Brytanią i Unią Europejską powinny zostać ograniczone bariery handlowe. Te bowiem przeszkadzają przedsiębiorcom w prowadzeniu biznesu. – To jest otwarte zaproszenie dla Wielkiej Brytanii. Jeśli chcecie zintensyfikować swoje stosunki handlowe z UE, zadzwońcie do nas. Naprawdę doceniamy Wielką Brytanię, jej wartości i jej mieszkańców. I naprawdę byłbym zadowolony, gdybyśmy mogli ponownie zintensyfikować [nasze stosunki handlowe] – powiedział minister. I dodał: – Od czasu Brexitu w codziennym funkcjonowaniu niemieckich korporacji pojawiają się nowe przeszkody. Nie sądzę, żeby Wielka Brytania czerpała korzyści z Brexitu.

Niemcy mówią głosem całej Unii Europejskiej?

Wypowiedź Ministra finansów Niemiec jest nieco zaskakująca. Zwłaszcza z uwagi na to, że rzadko kiedy w tej sprawie wypowiadają się politycy poszczególnych krajów. Raczej Unia Europejska mówi tutaj jednym głosem. A ten pochodzi na przykład od jednego z komisarzy. Słowa Lindnera z pewnością wprawią w kłopot wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Maroša Šefčoviča, który negocjował umowę handlową dotyczącą Brexitu. Šefčovič dał się już poznać jako osoba, która obrała twardy kurs względem Wielkiej Brytanii. Na przykład komisarz opiera się apelom pochodzącym od firm z branży przemysłu samochodowego w UK i UE dotyczącym zawieszenia na trzy lata ceł na eksport samochodów elektrycznych. Te mają zgodnie z planem wejść w życie w styczniu 2024 roku. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Šefčovič mógłby się tu zgodzić na wprowadzenie rocznego zawieszenia ceł w ramach kompromisu.

Słowa niemieckiego ministra finansów z pewnością natomiast dobrze rokują dla lidera laburzystów Keira Starmera. W końcu to właśnie ten polityk zapowiedział, że po dojściu Partii Pracy do władzy będzie starał się ulepszyć stosunki z UE.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

Przed wyborami do Sejmu i Senatu Polonia w UK jest zmotywowana. Ale i pełna obaw

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?