piątek, 20 września, 2024

Dramatyczna sytuacja polskiej rodziny z Londynu, która straciła dom w pożarze

BBC napisało o dramatycznej sytuacji polskiej rodziny z Londynu. Pan Piotr, który porusza się na wózku inwalidzkim, nie ma obecnie gdzie mieszkać wraz z żoną i dwójką dzieci, po tym, jak w pożarze stracili dom.

Polska rodzina – pan Piotr z żoną i dwójką dzieci – utknęła w hotelach od czasu, gdy 14 miesięcy temu ich dom uległ zniszczeniu w pożarze. Od ponad roku mieszkają w tymczasowych pokojach opłaconych przez Enfield Council.

Dramat polskiej rodziny z Londynu

Poruszający się na wózku inwalidzkim pan Piotr nie może znaleźć mieszkania ani za pośrednictwem prywatnych właścicieli ani urzędu. Sytuacja jest bardzo trudna, bo – jak powiedział – musi „okłamywać swoje dzieci”. Mówi im: „to będzie jutro, znajdziemy coś, poradzimy sobie, nie martwcie się, nigdy się nie poddawajcie”.

Będący z zawodu stolarzem pan Piotr stracił władzę w nogach po upadku ze schodów w zeszłym roku. Natomiast cztery miesiące później pożar, który wybuchł na sąsiednim placu budowy, rozprzestrzenił się na dom wynajmowany przez polską rodzinę od 16 lat.

Od czasu pożaru rodzina nie może znaleźć prywatnego mieszkania, a agencje powtarzają im, że nic dla nich nie mają. Enfield Council także nie jest w stanie znaleźć dla rodziny odpowiedniego zakwaterowania. Polak mówi, że jedynymi ofertami było mieszkanie na 11. piętrze i dom opieki.

– Czasami myślę, że nie jestem dla nich człowiekiem – mówi Polak.

Życie w hotelu

Pan Piotr nie ukrywa, że życie w hotelu jest trudne, szczególnie przez tak długi czas. Przed pożarem cztery razy w tygodniu korzystał z fizjoterapii, ale w hotelu posiadanie niezbędnego do tego sprzętu jest niemożliwe. Wyposażenie łazienki hotelowej i dostosowanie jej do potrzeb osoby niepełnosprawnej również jest niemożliwe.

– To nie jest toaleta dla niepełnosprawnych, nie ma tam miejsca, umywalka przeszkadza. Cofanie wózka inwalidzkiego, aby dostać się do toalety, jest bardzo trudne – twierdzi mężczyzna.

Kolejnym problemem jest brak zaplecza kuchennego.

– Każdego dnia jemy to samo. Nie mam innego wyjścia, jak tylko codziennie jeść to samo śmieciowe jedzenie. Dostajemy tylko jedzenie z restauracji, a najtańszy jest kebab, 10 funtów na osobę. Czyli dla mojej rodziny 40 funtów. To tylko obiad – mówi.

Polak twierdzi, że, jak rozmawia z pracownikiem socjalnym, mówi mu: „Cokolwiek mi dasz, zacznę się z miejsca przeprowadzać. Chcę zacząć gotować, chcę zacząć żyć”.

Council woli płacić niż działać?

Council płaci od 50 000 do 60 000 funtów rocznie za zakwaterowanie rodziny w hotelu, co – jak podkreśla Polak – wystarczyłoby przecież na pokrycie czynszu za dom przez kilka lat.

– Muszą płacić wielu pracownikom socjalnym, wielu osobom pobierającym pieniądze w Enfield Council. To nie jest tylko jedna osoba zajmująca się bezdomnością. To kilka osób pracujących i pobierających pensje. A potem nic przez 14 miesięcy? Nie mogą mi nawet pomóc z prywatnym zakwaterowaniem? – mówi nasz rodak.

W odpowiedzi Enfield Council twierdzi, że ​​„rozważyło wiele możliwości”, aby znaleźć odpowiednie zakwaterowanie, ale „znalezienie większych nieruchomości, które można dostosować, jest wyjątkowo trudne”.

W oświadczeniu stwierdzono: „Jest to ogólnokrajowy problem związany z mieszkalnictwem. Wszystkie władze lokalne borykają się z rekordowym poziomem bezdomności, zwłaszcza że wysokie stopy procentowe spowodowały, że właściciele uciekali z rynku, pozostawiając mniej możliwości zakupu mieszkań”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Home Office podniesie próg wynagrodzenia uprawniający do wjazdu do UK?

Ryanair wdał się w spór z UE o darmowy bagaż podręczny

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

Praca marzeń dla miłośników spokoju

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?