piątek, 20 września, 2024

„Bezdomność to styl życia”. Słowa minister wywołały burzę

Czy bezdomność to wybrany przez człowieka „styl życia”? Na Minister spraw wewnętrznych Suellę Braverman po raz kolejny spadła fala krytyki. Język używany przez minister coraz częściej przyprawia torysów o ból głowy.

Minister ostro wypowiedziała się o problemie bezdomności w UK

Suella Braverman słynie z ciętego języka i z kontrowersyjnych wypowiedzi, pod którymi nie chcą się później podpisać inni członkowie rządu. Minister znów „błysnęła”, mówiąc, że spanie na ulicy to „wybrany [przez ludzi] styl życia”. Komentarz ws. bezdomności to efekt przygotowywanych zmian w prawie, które mają na celu usuwanie namiotów rozbijanych przez osoby bezdomne w centrach wielu brytyjskich miast. Minister spraw wewnętrznych jest przekonana, że w namiotach żyją przede wszystkim imigranci, czyli osoby nieposiadające brytyjskiego obywatelstwa, a często także prawa do pracy na Wyspach.

„Nie możemy pozwolić, aby nasze ulice opanowały rzędy namiotów zajmowanych przez ludzi, w tym wielu z zagranicy, którzy żyją na ulicy z uwagi na wybrany styl życia” – napisała minister na X.

Bezdomność to złożony problem

Słowa Minister spraw wewnętrznych dotyczące problemu bezdomności ostro skrytykował poseł Bob Blackman. Przewodniczący międzypartyjnej grupy parlamentarnej ds. położenia kresu bezdomności zaznaczył, że bezdomność to kwestia bardziej złożona. Polityk wyraził nadzieję, że w przyszłości minister będzie w tak poważnej sprawie używała „mądrzejszego” języka. – Bezdomność obywateli w Wielkiej Brytanii nie stanowi wyboru stylu życia. Jest wręcz przeciwnie. Każdy przypadek jest wyjątkowy. Ludzie kończą związki lub kłócą się z rodzicami. Dlatego na ulice trafiają młodzi ludzie. Być może dokonują oni złych wyborów życiowych. Albo mieli wypadek i nie są zdolni do pracy. Nigdy rzecz jasna nie użyłbym słów [użytych przez Braverman]. [Minister] powinna używać mądrzejszych słów – zaznaczył Blackman na łamach „The Observer”.

Słowa Suelli Braverman wywołały lawinę krytyki. Pod budynkiem Home Office zebrała się grupa aktywistów żądających, by minister zaprzestała „wzniecania nienawiści i strachu”. – Jesteśmy tutaj, ponieważ Ministerstwem spraw wewnętrznych kieruje rasistka. [Braverman] jest bigotką – powiedział Weyman Bennett, współorganizator inicjatywy Stand Up To Racism.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

10 zmian finansowych, które wchodzą w życie w listopadzie 2023

Co czwarta osoba korzysta z pożyczek na pokrycie bieżących wydatków

Zapłaciła 10 000 funtów, żeby wziąć ślub z samą sobą

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?