piątek, 20 września, 2024

O krok od tragedii w Londynie. Samolot wystartował bez dwóch szyb w kabinie

Ten incydent lotniczy mógł się zakończyć tragicznie. Z lotniska Stansted w Londynie wystartował samolot pasażerski Airbus A321 jet, w którym brakowało dwóch szyb. Potencjalnie śmiertelną usterkę załoga zauważyła dopiero na wysokości ok. 4 km nad ziemią.

Jak doszło do uszkodzenia samolotu?

Jak do tego doszło, że z lotniska Stansted w Londynie wystartował samolot z wyraźnymi uszkodzeniami w kabinie pasażerskiej? Otóż wszystkiemu winne było użycie maszyny do innych celów, niż tylko transportowych. Okazuje się, że na dzień przed potencjalnie felernym startem, Airbus A321 był na lotnisku filmowany. Eksperci zajmujący się badaniem wypadków lotniczych z the Air Accidents Investigation Branch (AAIB) poinformowali we wstępnym raporcie, że w pobliżu samolotu ustawiono potężne światła, aby „stworzyć iluzję wschodu słońca”. I to właśnie lampy, które świeciły po prawej stronie samolotu przez około pięć i pół godziny i przez około cztery godziny po lewej stronie, spowodowały poważne uszkodzenia. Lampy, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, nie powinny stać bliżej oświetlanego obiektu niż 10 metrów. Tymczasem znajdowały się one w odległości się od sześciu do dziewięciu metrów od kadłuba samolotu.

Uszkodzony samolot wzbił się w powietrze

Samolot Airbus A321 używali wcześniej członkowie brytyjskiego rządu. Natomiast teraz maszyna należy do TCS World Travel – amerykańskiej firmy, która zajmuje się luksusowymi wakacjami. Z kolei obsługę Airbusa świadczy firma Titan Airways.

Wiadomo jest, że samolot z 20 osobami na pokładzie (dziewięcioma pasażerami i 11 członkami załogi) wystartował z lotniska Stansted w dniu 4 października. Następnie maszyna skierowała się w stronę lotniska w Orlando na Florydzie. Wszyscy pasażerowie – pracownicy organizatora wycieczki lub operatora statku powietrznego – usiedli razem gdzieś pośrodku kabiny. Brak okien w samolocie członek załogi zauważył już po starcie i wyłączeniu sygnalizacji zapięcia pasów bezpieczeństwa. Jak do tego doszło? Cóż, członek załogi dostrzegł, że uszczelka wokół jednego z okien „trzepocze”. Wówczas okazało się, że w kabinie brakowało dwóch szyb, a dwie inne były nie na swoim miejscu. Tam, gdzie brakowało szyb, jedyne, co wypełniało przestrzeń w otworze okiennym, był kawałek plastiku. Materiał, który normalnie zapobiega dotykaniu przez pasażerów szyb zewnętrznych.

Badanie przeprowadzone po szczęśliwym powrocie samolotu na lotnisko wykazało, że wokół brakujących lub uszkodzonych okien stopiła się pianka używana do ich mocowania. Szyby były „zdeformowane i skurczone”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?