W 2023 doszło do rekordowej liczby usterek z powodu „plagi dziur w drogach” w UK

Stan dróg w Wielkiej Brytanii pozostaje opłakany — w 2023 roku ilość incydentów i awarii samochodów spowodowanych „jazdą po dziurach” osiągnęła rekordowy poziom.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez RAC, w bieżącym roku awarie pojazdów spowodowane dziurami na drogach w Wielkiej Brytanii osiągnęły w rekordowy poziom. Jazda po ulicach o, delikatnie mówiąc „niskim standardzie”, w prawie 6000 przypadkach skończyła się jakąś awarią. Tyle właśnie zgłoszeń w okresie od lipca do września (w okresie określanym, jako letni w UK) zostało przesłanych do RAC. To rekord. Nigdy jeszcze nie odnotowano tak wielu awarii, odkąd zaczęto gromadzić takie dane w 2006 roku.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że liczba wypadków i awarii w miesiącach jesiennych i zimowych pójdzie jeszcze w górę. „Plaga dziur w drogach” ogólnie się nasila zimą, gdy woda wnika w pęknięcia w nawierzchni drogi, zamarza i rozszerza się. W obliczu kiepskiego stanu dróg RAC zwraca uwagę, że dziury w drogach nie tylko „powodowały ogromne problemy dla kierowców”, a także stanowiły zagrożenie dla rowerzystów.

W jaki stanie znajdują się drogi w UK?

Wjechanie w dziurę w jezdni może spowodować uszkodzenie amortyzatorów, zawieszenia lub samych kół samochodu. Według analiz RAC kierowcy płacą w warsztacie średnio 440 funtów za wszelkie naprawy wynikające z tego typu usterek (nie licząc wymiany opon). Organizacja ostrzegła, że w rzeczonym okresie liczba tego typu zdarzeń była o 46% wyższa niż w tych samych miesiącach 2022 roku.

Simon Williams z RAC, stwierdził, że jego analiza awarii spowodowanych dziurami w jezdni „niestety po raz kolejny pokazała, że zły stan lokalnych dróg w kraju powoduje ogromny ból dla kierowców, nie mówiąc już o tych, którzy poruszają się na dwóch kołach”.

Co rząd UK robi z tym problemem?

Co na to brytyjskie władze? Rząd obiecał dodatkowe 8,3 miliarda funtów dla lokalnych władz odpowiedzialnych za poprawę jakości dróg ze środków pochodzących ze wstrzymanego programu kolei dużych prędkości.

– Inwestujemy rekordową kwotę w eliminowanie dziur i odnawianie nawierzchni dróg – komentuje rzecznik Department for Transport. – W ciągu następnej dekady środki na utrzymanie autostrad dla władz lokalnych wzrosną niemal dwukrotnie – podsumowuje.

„Plaga dziur w drogach” nasili się zimą

Słowa przedstawiciela rządu kontruje Darren Rodwell, rzecznik ds. transportu z Local Government Association (LGA). Ze strony władz lokalnych padło wezwanie do długoterminowego finansowania rozwiązania tego problemu. Konieczne jest przygotowanie pięcioletnie planu przydziału odpowiednich środków. – Councile zdecydowanie wolą inwestować w bardziej opłacalne i odporne na uszkodzenia nawierzchnie, niż na bieżąco łatać pojawiające się dziury w drogach – zaznacza Rodwell.

Teksty tygodnia

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

Nowe mieszkania w Glasgow

Co stanie w miejscu wyburzonych niedawno wyburzonych bloków? Kontrolowane eksplozja zmieniła panoramę miasta. Czy zmieni też coś w życiu mieszkańców? Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie