piątek, 20 września, 2024

Dlaczego tak wiele rodzin w UK nie otrzymuje 2000 funtów świadczenia z tytułu opieki nad dzieckiem?

Koszty opieki nad dziećmi w Wielkiej Brytanii są najdroższe w zestawieniu ze wszystkimi innymi krajami rozwiniętymi. Jednak aż dwie trzeci rodziców na Wyspach nie ubiega się o świadczenie, które może znacząco pomóc im w dbaniu o swoje pociechy.

Szacuje się, że w UK około 1,3 miliona rodzin jest uprawnionych do otrzymania do 2000 funtów rocznie na dziecko lub 4000 funtów w przypadku dzieci niepełnosprawnych w ramach programu tax-free childcare (TFC). Dzięki niemu rząd dokłada 2 funty do każdych 8 funtów, które płacisz podmiotowi świadczącemu opiekę nad twoim dzieckiem lub dziećmi. Brytyjskie rodziny jednak nie ubiegają się o te środki. Dlaczego tak jest?

Jak wynika z najnowszych danych HM Revenue and Customs (HMRC) w czerwcu 2023 roku wnioski złożyło zaledwie 36%, czyli 470 000 rodzin, jak podaje „The Guardian”.

Jak działa program tax-free childcare (TFC)?

Jakie wymagania stawiane są tym, którzy aplikują o wsparcie w ramach tax-free childcare? Każdy rodzic lub opiekun musi zarabiać co najmniej na poziomie płacy minimalnej, ale jednocześnie nie więcej niż 100 000 funtów rocznie oraz pracować przynajmniej 16 godzin tygodniowo.

Co prawda w ostatnim czasie liczba rodzin starająca się o wsparcie z TFC wzrosła. W czerwcu 2023 wypłacono o 12 milionów funtów więcej, niż w czerwcu 2022. Niemniej, nadal duża liczba osób nie stara się o środki, które się im należą.

Kto może starać się o takie wsparcie?

Według „Guardiana” główną przeszkodą stojącą na drodze tych, którzy chcą pozyskiwać te środki, jest biurokracja. Louisa Dunbar z Reading ma dwójkę dzieci – sześcioletnią Isabelle i dwuletniego Williama. Na opiekę nad nimi wraz z mężem Stephenem wydali około 70 000 funtów. Jako właścicielka małej firmy kobieta stanęła przed wyborem. Mogła albo zrezygnować z firmy, albo oddać swoje dzieciaki do żłobków i przedszkoli.

Rodzina kwalifikuje się do programu TFC, ale Louisa opisuje system jako „niezwykle wymagający pod względem administracyjnym”, a „pomoc, jaką otrzymujemy, jest ledwo zauważalna”.

Czy TFC zostało celowo zaprojektowane tak, aby utrudnić otrzymanie pomocy?

– W ciągu ostatnich kilku lat nasze opłaty za żłobki i opiekę nad dziećmi wzrosły wielokrotnie – mówi. – Widzę, jak niektórzy ludzie mogą przegapić tę pomoc. System jest mało dostępny – przyznaje.

Jak zwraca uwagę Sarah Ronan pełniąca obowiązki dyrektora Early Education and Childcare niektórzy twierdzą, że program został celowo zaprojektowany tak, aby utrudnić otrzymanie pomocy. Aktywiści i aktywistki z organizacji Pregnant Then Screwed są podobnego zdania.

– Można argumentować, że aby przejść cały ten uciążliwy proces aplikacyjny, potrzebne jest dobre wykształcenie i praca na pół etatu – komentuje Joeli Brearley

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?