piątek, 20 września, 2024

Podwyżka benefitów w 2024 r.: Rząd ucieknie się do sztuczki, żeby ją zmniejszyć?

W kuluarach mówi się, że Ministerstwo Skarbu rozważa zastosowanie pewnej sztuczki przy naliczaniu podwyżki kwot benefitów na 2024 rok. Organizacje charytatywne już teraz przestrzegają rząd przed uciekaniem się do wybiegów, które będą niekorzystne dla najbiedniejszych członków społeczeństwa.

Podwyżka świadczeń zgodna z inflacją. Ale rząd może zastosować inny punkt odniesienia

Z nieoficjalnych informacji wynika, że jako punkt odniesienia do podwyżki świadczeń społecznych na rok 2024 Ministerstwo Skarbu rozważa wykorzystanie wskaźnika CPI z października. Wskaźnik ten bowiem okazał się zaskakująco niski i wyniósł zaledwie 4,6 proc. Natomiast odczyt inflacji z września, który rząd powinien standardowo zastosować przy obliczaniu benefitów dla osób w wieku produkcyjnym, wyniósł 6,7 proc.

Gdyby stało się tak, jak podają dziennikarze Bloomberga, że rząd chciałby zastosować korzystniejsze dla siebie rozwiązanie przy naliczaniu podwyżki benefitów na kolejny rok, to mieszkańcy UK mogliby okazać się stratni o nawet 2 mld funtów.

Organizacje charytatywne zajmujące się pomocą najuboższym alarmują, że tysiące rodzin w UK już teraz osiągają dochody na dramatycznie niskim poziomie. Dochody, które nie pokrywają kosztów egzystencji. A przy zastosowaniu podwyżek świadczeń o znacząco niższy wskaźnik, sytuacja najbiedniejszych może jeszcze ulec pogorszeniu.

Wzrost benefitów musi odzwierciedlać rosnące koszty

Suchej nitki na „niecnych” planach rządu nie pozostawia m.in. główny analityk Joseph Rowntree Foundation (JRF), Peter Matejic. – Tego nie da się obronić. Gdyby rząd rozważał zmniejszenie świadczeń rodzinom borykającym się z trudnościami. Zaniepokojonym o swoją przyszłość. Doniesienia prasowe sugerują, że rząd planuje wykorzystać obecne dane zamiast danych z poprzedniego miesiąca. Po to, by manipulować danymi i ukryć dużą obniżkę [świadczeń]. W nadchodzącym jesiennym budżecie należy zwiększyć świadczenia zgodnie z inflacją. Do tego lokalny zasiłek mieszkaniowy Local Housing Allowance [LHA] musi zostać odmrożony. Aby wspierać prywatnych najemców w pokrywaniu kosztów mieszkania – zaznaczył Matejic.

A w podobnym tonie wypowiedział się dyrektor naczelny Action for Children, Paul Carberry, mówiąc, że pomimo spadku inflacji sytuacja wielu rodzin tylko się pogarsza. – Wraz ze zbliżaniem się zimy, utrzymująca się presja finansowa na rodziców o niskich dochodach będzie się tylko pogłębiać. To oznacza, że coraz więcej dzieci będzie zmarzniętych i głodnych. Kanclerz musi wykorzystać jesienne oświadczenie, aby chronić rodziny z dziećmi przed intensywną i ciągłą presją na domowe finanse. Musi przynajmniej podnieść świadczenia w oparciu o inflację, korzystając z danych z września. I zreformować płatności z tytułu kosztów utrzymania, aby uwzględnić wielkość rodziny – powiedział ekspert.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?