Czy WhatsApp już wkrótce straci na znaczeniu? Czy ludzie odwrócą się od komunikatora, który zaraz po wprowadzeniu zrobił na świecie prawdziwą furorę? Eksperci zauważają, że jest to wysoce prawdopodobne, ponieważ wielu użytkowników WhatsApp’a ma dość ciągłego zakłócania im przez komunikator spokoju.
WhatsApp już wkrótce stanie się niemodny?
Czy wielu ludzi zrezygnuje w najbliższej przyszłości z komunikatora WhatsApp i powróci do pisania tradycyjnych sms’ów? Nie jest to wykluczone, biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej użytkowników WhatsApp’a czuje rosnącą presję w zakresie komunikowania się za jego pomocą z bliskimi. Rosnąca liczba osób korzystających z komunikatora uważa, że jest on zbyt „inwazyjny”. Że WhatsApp ciągle bombarduje ich powiadomieniami, co staje się czasami irytujące, o ile w ogóle nie jest nie do wytrzymania. I choć WhatsApp przechodzi obecnie metamorfozę, to nowy wygląd może nie wystarczyć co bardziej wymagającym użytkownikom.
Smsy nie są aż tak inwazyjne?
Coraz więcej ludzi wraca do pisania prostych i sprawdzonych smsów, dzięki którym nie otrzymuje miliona niepotrzebnych powiadomień. 34-letnia Clarissa Bloom opowiedziała na przykład na łamach „Daily Mail”, że każdego dnia otrzymywała średnio 300 powiadomień, ponieważ należała do 12 różnych grup. Kobieta przyznała, że powiadomienie na ikonce WhatsApp na jej telefonie przyprawiały ją o ściśnięty żołądek. – Do niedawna wywoływało to u mnie niepokój. Czułam potrzebę natychmiastowego zareagowania, co zaburzało mój rytm – wyjaśniła Bloom. I dodała: – Starałam się stale czytać wiadomości na WhatsAppie (…) wyświetlając jedynie pierwszą linijkę. Zamiast klikać w wiadomość, aby ludzie nie widzieli, że ją przeczytałam. Zwyczajnie nie mogłam obejrzeć filmu ani programu bez konieczności ciągłego wpatrywania się w telefon.
WhatsApp wymusza natychmiastową odpowiedź
Korzystanie z WhatsApp’a, choć nadzwyczaj wygodne, wzmaga presję, by natychmiast odpowiedzieć osobie, która wysłała wiadomość. Jeśli się tego nie robi, to może to prowadzić do narastania niechęci i podejrzeń wśród partnerów, przyjaciół a nawet dalszych znajomych. – To natychmiastowe oczekiwanie może dołożyć nerwowości w relacjach [międzyludzkich]. Zwłaszcza, gdy ktoś może zajmować się i tak stresującym zadaniem w pracy – mówi Clarissa Bloom. A wtóruje jej 40-letni James Bore, mówiąc: – Chociaż SMS-y są nadal „natychmiastowe”, to często ludzie nie oczekują takiej samej, natychmiastowej reakcji, jak w przypadku platformy typu WhatsApp. Tam widoczny jest nasz status online, więc zakłada się, że jesteśmy dostępni przez cały czas, gdy jesteśmy online.
Co z innymi komunikatorami?
Coraz więcej osób jest przemęczonych ciągłymi powiadomieniami z różnych komunikatorów. Większość z nas ma ich zainstalowanych kilka, a w nich różne własne grupy – rodzinne, szkolne, firmowe czy przyjaciół. Dodatkowo jesteśmy członkami wielu społeczności, na przykład sąsiedzkich, które również wysyłają komunikaty.
Jak zminimalizować wpływ komunikatorów na nasze życie?
Jeśli czujesz się przytłoczony lub rozproszony przez ciągłe powiadomienia z WhatsApp, możesz spróbować kilku sposobów, aby się nie dać im presji. Oto niektóre z nich:
• Zarządzaj ustawieniami powiadomień – możesz dostosować ustawienia powiadomień WhatsApp dla siebie. Innymi słowy wybrać, jakie rodzaje powiadomień chcesz otrzymywać, jak mają się one wyświetlać. Możesz też wyciszyć powiadomienia dla konkretnych czatów indywidualnych lub grupowych. Nie będziesz wówczas przez nie niepokojony. Aby dowiedzieć się, jak zarządzać ustawieniami powiadomień, możesz odwiedzić stronę WhatsApp – Centrum pomocy.
• Wyłącz tryb Nie przeszkadzać – jeśli nie chcesz otrzymywać żadnych powiadomień. WhatsApp lub inne aplikacje mają tryb Nie przeszkadzać. Warto z niego korzystać. W ten sposób będziesz mógł skupić się na tym, co robisz, bez ciągłych przerwań. Aby dowiedzieć się, jak wyłączyć tryb Nie przeszkadzać, możesz sprawdzić ustawienia swojego telefonu.
• Określ priorytety i granice jeśli czujesz, że powiadomienia z WhatsApp zabierają Ci zbyt dużo czasu i uwagi. Spróbuj określić, które wiadomości są dla Ciebie ważne, a które nie. Możesz też ustalić, kiedy i jak długo chcesz korzystać z WhatsApp, i trzymać się tego planu. Możesz też poinformować swoich znajomych i rodzinę o swoich preferencjach i prosić ich, aby szanowali Twoją prywatność i czas.
• Znajdź czas na relaks i odpoczynek – jeśli powiadomienia z WhatsApp stresują Cię lub przytłaczają, możesz spróbować znaleźć czas na relaks i odpoczynek. Możesz na przykład wykonać kilka ćwiczeń oddechowych, posłuchać muzyki, poczytać książkę, zrobić sobie kąpiel, medytować lub zająć się inną aktywnością, która sprawia Ci przyjemność i pomaga Ci się zrelaksować.