Brytyjczycy chcą bliższych stosunków z UE — doszło do znaczącej zmiany nastrój brexitowych

Jak wynika z nowego, dużego badania postaw społecznych po Brexicie, prawie dwa razy więcej osób w Wielkiej Brytanii uważa obecnie, że bliskie stosunki z UE są ważniejsze dla pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa niż więzi z USA.

Z raportu przygotowanego przez think tank British Future wynika, że nieco ponad połowa (52%) członków brytyjskiego społeczeństwa chciałoby obecnie, aby Wielka Brytania nawiązała bliższe stosunki z UE. Jedynie 12% twierdzi, że powinna rozluźnić relacje ze Wspólnotą, gdy 27% optuje za utrzymaniem status quo. Jak czytamy na łamach „Guardiana”, na pytanie o to, które relacje uważane są za najważniejsze dla pokoju, dobrobytu i stabilności, prawie połowa respondentów (48%) umieściła UE na pierwszym miejscu, przed USA (27%) i Wspólnotą Narodów (25%).

W UK doszło do zmiany nastrojów brexitowych

W miarę jak przybywa dowodów na szkody gospodarcze wyrządzone Wielkiej Brytanii przez wyjście z UE, sondaż wykazał, że 61% osób opowiada się obecnie za bliższą współpracą z UE. Około 68% popiera zacieśnienie współpracy w zakresie zwalczania przestępczości i terroryzmu, 57% w sprawie ustaleń celnych, a 57% w sprawach zdrowia w skali międzynarodowej.

Generalny wniosek, który nasuwa się z raportu British Future, dotyczy zmiany nastawienia do UE. Staje się ono coraz bardziej przychylne w wielu obszarach, a ogólny nastrój wokół debaty brexitowej staje się znacznie mniej toksyczny i bardziej pragmatyczny.

Jak ważne dla Brytyjczyków są relacje z UE?

W raporcie zauważono, że nastawienie Wielkiej Brytanii do Brexitu „znacznie się zmieniło”. Z jednej strony pojawiło się „poczucie wyczerpania społeczeństwa kwestią Brexitu”, a większość osób dystansuje się od podziałów w tej kwestii z przeszłości i „chce pozostawić za sobą podziały z poprzednich lat”.

W badaniu zapytano także o opinię na temat opuszczenia Unii Europejskiej. 49% respondentów stwierdziło, że opuszczenie Unii Europejskiej było niewłaściwe, w porównaniu z 36%, które stwierdziło, że opuszczenie Unii Europejskiej było słuszne. 15% nie wiedziało.

Teksty tygodnia

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie