piątek, 20 września, 2024

W UK bogatych od biednych dzieli przepaść, która ciągle się powiększa [raport]

Różnice między „posiadającymi i nieposiadającymi” w Wielkiej Brytanii w coraz większym tempie się powiększają. „Przepaść” w tym względzie staje się coraz głębsza i będzie miała coraz poważniejsze konsekwencje.

Badania przeprowadzone przez think tank Centre for Social Justice (CSJ) dowodzą, że położenie osób znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji ekonomicznej nie jest lepsza, niż była 15 lat temu. W UK bogaci stają się coraz bardziej bogaci, a biedni nadal pozostają biedni. Kolejne rządy nie potrafiły sobie poradzić z kwestiami stagnacji wynagrodzeń w gospodarce, z postępującym rozpadem instytucji rodziny, złych warunków mieszkaniowych, ze wzrostem przestępczości czy problemami wynikającymi z brakiem zdrowia psychicznego. Co więcej, problemy te tylko nasiliły się podczas pandemii…

Co znajdziemy w raporcie Centre for Social Justice?

Raport „Two Nations: the State of Poverty in the UK” został przygotowany przez Komisję Sprawiedliwości Społecznej działającą w ramach CSJ. Przygotowując go, analitycy odwiedzili ponad 20 miast i wysłuchali opinii około 350 organizacji charytatywnych, przedsiębiorstw społecznych i ekspertów ds. polityki. W samym badaniu wzięło udział 6000 osób, z czego połowa mogła liczyć tylko na najniższe dochody.

W raporcie wykazano, że dla wielu najuboższych ludzi praca po prostu może się nie opłacać. „W społecznościach najbardziej pozostawionych w tyle praca jest zazwyczaj niskiej jakości, niepewna i zapewnia niewielki postęp” – czytamy w raporcie. „Coraz więcej ludzi zwraca się w stronę opieki społecznej, aby zapewnić sobie dodatkowy dochód”.

Sytuacja w UK pogorszyła się w wyniku izolacji podczas pandemii

Co więcej, z raportu wynika, że realny średni tygodniowy wzrost płac w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na stałym poziomie od kryzysu finansowego w 2008 roku. Dotyka to nie tylko najbiedniejszych, ale również osoby aspirujące do klasy średniej.

Sytuacja w UK pogorszyła się w wyniku izolacji podczas pandemii. Wśród młodych ludzie zaczęło pojawiać się więcej problemów ze zdrowiem psychicznym, które przełożyły się na gwałtowny wzrost absencji w szkole i wzrost liczby osób w wieku produkcyjnym pobierających świadczenia socjalne. Okazuje się również, że zaburzenia psychiczne częściej dotykają osób z niższych klas, gorzej zarabiających. Odsetek takich przypadków wynosi 40%, gdy w przypadku populacji ogólnej sięga 13%.

Wielka Brytania może cofnąć się do czasów wiktoriańskich

Wielka Brytania pozostaje „głęboko podzielona”, a „problemy systemowe, z którymi borykają się osoby znajdujące się na najniższych poziomach społeczeństwa, mogą się utrwalić”. Eksperci z Centre for Social Justice ostrzegają, iż krajowi grozi powrót do podziałów społecznych, jakich nie widziano od czasów epoki wiktoriańskiej.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?