piątek, 20 września, 2024

Home Office chce deportować mężczyznę, który urodził się w UK i nigdy nie wyjeżdżał z Wysp

28-letniemu mężczyźnie, który urodził się w Wielkiej Brytanii i nigdy nie opuścił tego kraju, grozi deportacja do Portugalii. Z tego kraju właśnie pochodzą jego rodzice, którzy przyjechali na Wyspy ponad 30 lat temu. Decyzję o wydaleniu go z UK podjęło Home Office, gdy mężczyzna wszedł w konflikt z prawem.

Dmitry Lima urodził się w Lambeth w południowym Londynie. Nie mówi nawet w języku portugalskim i nigdy nie wyjeżdżał poza Wielką Brytanię. Jednak Home Office wydało w jego spawie nakaz deportacji po tym, jak mężczyzna odbył karę więzienia za przestępstwa narkotykowe i noszenie paralizatora.

Absurdalna decyzja Home Office o deportacji?

28-latek, który nie był wcześniej karany, odwołał się od decyzji Home Office o deportacji. Uzasadnia to tym, że jest Brytyjczykiem i nie składał wniosku o brytyjski paszport, gdyż nie było go stać na opłaty.

– Jestem Brytyjczykiem i nigdy nie opuściłem tego kraju – po prostu nie rozumiem tej sytuacji. (…) Utrata życia, które zbudowałem w Wielkiej Brytanii, byłaby druzgocąca zarówno psychicznie jak i emocjonalnie. Uważam Wielką Brytanię za swój dom, bo tu spędziłem całe swoje życie – powiedział 28-latek.

Zmiany po Brexicie

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi po Brexicie, obywatel UE (lub innej narodowości) podlega deportacji, gdy sprzyja to interesowi publicznemu, jeśli dostał on karę pozbawienia wolności przekraczającą 12 miesięcy.

Wcześniej z kolei obywatele UE mieszkający na Wyspach przez pięć lat, którzy byli skazani za przestępstwo, podlegali deportacji wyłącznie „z ważnych powodów związanych z porządkiem publicznym i bezpieczeństwem”. Natomiast w przypadku osób, które stale przebywały w Wielkiej Brytanii, deportacja była możliwa tylko z „najważniejszych względów bezpieczeństwa publicznego”.

28-letniego Limę skazano pod dwoma zarzutami posiadania (z zamiarem dostarczenia) narkotyku klasy A. A także posiadania zabronionej broni (paralizatora) w sierpniu 2020 r. Za co otrzymał wyrok czterech lat i sześciu miesięcy więzienia. Z czego za kratkami spędził nieco ponad dwa lata. Nakaz deportacji wydano w jego sprawie w 2022 roku. Lima odwołuje się jednak od tej decyzji utrzymując, że jest obywatelem brytyjskim, gdyż jego matka i ojciec ponad 30 lat temu osiedlili się w Wielkiej Brytanii.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?